Guaido'dan Olay Yaratacak Hamle! Yurtdışı Yasağına Rağmen Terk Ettiği Venezuela’ya Geri Dönüyor

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan ettikten sonra yurt dışı yasağına rağmen 23 Şubat tarihinde terk ettiği Venezuela'ya geri döneceğini açıkladı.

Guaido'dan Olay Yaratacak Hamle! Yurtdışı Yasağına Rağmen Terk Ettiği Venezuela’ya Geri Dönüyor

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido 23 Şubat tarihinde Venezuela’ya “insani yardım” sokma girişimleri kapsamında gittiği sınırdan Kolombiya'ya geçmişti. Guaido Ekvador’daki  temaslarının ardından yurt dışı yasağına rağmen terk ettiği Venezuela’ya geri  döneceğini sosyal medya hesabından duyurdu.

Yurt dışı yasağı olması sebebiyle Venezuela’ya girişinde gözaltına alınma ihtimali bulunan Guaido,  pazartesi ve salı günü tüm ülkede sokağa çıkacaklarını belirterek, muhaliflerden,  yapacakları duyuruları takip etmelerini istedi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşruiyetini kabul etmeyen  Guaido, ABD’nin yanı sıra birçok batı ve Latin Amerika ülkesinin desteğini  alıyor.

Guaido, 22 Şubat’ta Kolombiya’nın Venezuela sınırındaki Cucuta  kentinde İngiliz iş insanı Richard Branson’un sponsorluğunda düzenlenen “insani  yardım” konserine katılmıştı. ABD yardımlarının  yüklendiği kamyonlar, Venezuela güvenlik güçleri tarafından engellenmişti.

Kamyonların 2’si kentin kuzeyindeki Francisco de Paula Santander  Uluslararası Köprüsü üzerinde yakılırken, hiçbir araç Venezuela’ya girememiş, ABD  ve Kolombiya kamyonların yakılmasından Maduro’yu ve güvenlik güçlerini sorumlu  tutmuştu.

Kamyonların göstericiler tarafından yakıldığına dair görüntüler ortaya  koyan Venezuela tarafı ise ayrıca araçlarda “insani yardım” malzemesinin yanı  sıra sokak olaylarında kullanılmak üzere gaz maskesi, çelik tel ve çivi gibi  materyallerin taşındığını öne sürmüş ve bu yönde görseller yayımlamıştı.

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı  Juan Guaido, kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere  Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama,  Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak  Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.mak üzere gaz maskesi, çelik tel ve çivi gibi  materyallerin taşındığını öne sürmüş ve bu yönde görseller yayımlamıştı.

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı  Juan Guaido, kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere  Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama,  Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak  Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 10:31

YORUM EKLE