Güney Kore'den Büyük Tedbir Çalışması

Güney Kore, cinsel içerikli sitelere kişilerin tuvaletlerde ve soyunma kabinlerinde gizli videolarını çekerek yayınlayan kişilere sert darbe indirecek. Arama ekibi 8 bin kişiye çıkarıldı.

Güney Kore'den Büyük Tedbir Çalışması

Dünya çapında gizlilik haklarının ihlali ile ilgili olarak alınan önlemler artıyor. Bu kapsamda özellikle kişilerin özel hayatlarını ve yaşantılarını kamera kaydı altına alarak ponografik içerikli sitelerde yayınlayanları engelleyebilmek adına yürütülen çalışmalar dikkat çekiyor. Bu alanda yapılan yeni bir girişim ise Güney Kore'den geldi. Güney Kore'de başta kadınlar olmak üzere tuvaletlerde ve soyunma kabinlerinde gizli kamera ile çekim yaparak cinsel içerik yayınlayan sitelere yükleyenleri engelemek için arama çalışması başlatılıyor. Ülkenin başkenti Seul'de kamusal tuvaletlere gizli kamera araması yapılması konusunda karar verildi. Bu kapsamda her gün kent yönetimine bağlı 8 bin çalışan, kentteki toplamda 20 bin 554 halka açık tuvaleti gizli kamera taramasından geçirecek.

BELİRLİ TUVALETLERE DİKKAT ARTTIRILACAK

Seul yönetimi tarafından tuvaletlerin denetlenmesi için görevlendirilen 8 bin personele özellikle listelenen bin tuvalet için dikkatli tarama emri verildi. Kadınlar tuvaletinde yapılacak olan aramalar, kadın personeller tarafından gerçekleştirilecek ve özel dedektörler aracılığıyla en ufak boyutlarda ve en gizli yerlere saklanmış olan kameralar bile tespit edilebilecek. Özellikle tuvalet kağıdı bölmesi, kapı kolu ve havalandırma deliğine yerleştirilen kameraların tespit edilmesi için titiz bir arama çalışması yapılacak.

Bu tip bir güvenlik önlemi için Seul aslında ilk defa adım atmıyor ancak artık intenet sitelerinde yayınlanan özel hayatı ihlal eden videoların sayısının artması ile beraber daha önce 50 olan arama personeli sayısı artık 8 bine çıkarıldı. Bu artışın nedeni ise tuvaletlere yerleştirilen gizli kameraların önüne geçilemesi ve ilgili alandaki şikayette 2012'den bu yana %250 oranında artış yaşanması.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 23:40

YORUM EKLE