Hindistan'da Domuz Gribi Salgınından Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 530'a Çıktı

Hindistan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi'nden edinilen bilgilere göre Hindistan'da domuz gribi salgınından hayatının kaybedenlerin sayısının 530'a yükseldiği öğrenildi.

Hindistan'da Domuz Gribi Salgınından Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 530'a Çıktı

Hindistan'da domuz gribinden ölenlerin sayısı giderek yükseliyor. Yılbaşından bu yana domuz gribi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 530'a çıktı. Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre ülke genelinde sadece 24 Şubat-3 Mart tarihleri arasında 2 bin 500'ten fazla domuz gribi vakası görüldüğü bildirildi.

Ülkede toplam domuz gribi vakasının 17 bin 366 olduğu ve H1N1 virüsü nedeniyle 530 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydedildi.   

Domuz gribi salgınından ölen 530 kişinin hayatını kaybettiği Racastan ve Gucerat eyaletlerinde, şimdiye kadar sırasıyla 4 bin 317 ve 3 bin 408 kişide domuz gribi virüsüne rastlandı.

Domuz gribi, öksürme ve hapşırma yoluyla oluşan büyük damlacıklar yoluyla kişiden kişiye yayılan, kendi kendini sınırlayan viral bir hastalık. Belirtileri ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya nefes almada zorluklar olarak sıralanıyor. Diğer semptomlar arasında vücut ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, titreme, ishal ve kusma ve kan lekeli balgam sayılabilir.

"DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ NEDİR?"

Domuz gribi belirtileri; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya nefes almada zorluklar olarak sıralanıyor. Diğer semptomlar arasında vücut ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, titreme, ishal ve kusma ve kan lekeli balgam sayılabilir.

"NASIL BULAŞIR?"

Domuz gribi, öksürme ve hapşırma yoluyla kişiden kişiye yayılan, kendi kendini sınırlayan viral bir hastalıktır. Virüs ayrıca, kirli bir nesneye veya yüzeye temas, el sıkışması, sarılma gibi dolaylı temas yoluyla da yayılabiliyor.  

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 21:14

YORUM EKLE