Hindistan'ın Mumbai Kentinde Yıkılan Binada Ölü ve Yaralılar Var!

Hindistan'ın Maharaştra eyaletinin başkenti Mumbai'de 6 katlı bir bina çöktü. Yıkılan binada 7 kişi hayatını kaybederken, 16 kişi ise faciadan yaralı olarak kurtuldu.

Hindistan'ın Mumbai Kentinde Yıkılan Binada Ölü ve Yaralılar Var!

Dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan'ın en kalabalık kentlerinden birisi olan Mumbai'de meydana gelen facia, büyük korkuya neden oldu. Kentin eski yapılanmalarının bulunduğu Bhendi Bazaar bölgesinde bulunan tahminen 100 yaşındaki bir bina çöktü. Binanın çökmesinin ardından güvenlik ve ilk yardım ekipleri bölgeye akın etti. Yaklaşık 90 kişilik bir arama kurtarma ekibinin çalışmaları ile enkazın altında kalan kişiler, çıkarılmaya çalışıyor.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Binanın bir kısmının daha önce binanın riskli olması nedeni ile tahliye edildiği, bina da kalanların da taşınmaları konusunda uyarıldığı bildirilirken, facia esnasında 6 hanede ailenin bulunduğu öğrenildi. Yıkılan binanın altında kalan 6 hane için kurtarma çalışmaları sürerken, şimdiye kadar 7 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin ise yaralı olarak enkaz altından çıkarıldığı öğrenildi.

Binaya yönelik olarak çıkarılan boşaltma kararının bir süre önce binada oturan tüm hanelere tebliğ edildiği ancak yine de hala binada oturanların bulunduğu söylendi. Boşaltma karardından sonra binanın yarısının binayı terk ettiği ancak 6 dairenin halen binada oturmakta olduğu bilgisi de aktarıldı.

Arama kurtarma çalışmaları kalabalık bir kurtarma ve ilkyardım ekibi ile devam ederken, kurtarma ekiplerine özel eğitimli köpekler de yardımcı oluyor. 

Hasarlı binaların tedbirli olunmak amacı ile özellikle Muson dönemindeki yağmurlar riskine karşı yıkıldığı biliniyordu. Geçtiğimiz Temmuz döneminde yaşanan Muson yağmurlarında 4 katlı bir hasarlı bina yıkılmıştı ve bu yıkımda da 17 kişi hayatını kaybetmişti. Yaşanan facianın ardından ilgili yetkililer bir kez daha düzenlemeler yapma ve hasarlı binalar konusunda üst düzey bir önlem alma kararı aldı. Bu kapsamda riskli olarak tespit edilen binalar, yasal yollarla boşaltıldıktan sonra yıkımları güvenlik önlemleri alınarak gerçekleştirilecek ve ardından yeni binaların yapımı için harekete geçilecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 13:05

YORUM EKLE