Hırvatistan'dan euro para birimine geçiş

Euro para birimini kullanan ülkelere bir yenisi daha ekleniyor. Hırvatistan, Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’na dahil olmak için yaptığı başvuru sonucunda, gerekli şartları sağladığı takdirde Euro kullanmaya başlayacak. Euro Bölgesi Başkanı Mario Centeno, Brüksel’de gerçekleşen AB üye ülkeleri ile Euro Grubu Toplantısı’ndan sonra konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hırvatistan'dan euro para birimine geçiş

Avrupa’da Euro kullanan ülkelere bir ülke daha ekleniyor. Euro Grubu Başkanı Mario Centeno, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşen Avrupa Birliği’ne üye olan 19 ülkenin katıldığı Euro Grubu Toplantısından sonra, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Hırvatistan’ın Euro para birimini kullanmak için yaptığı başvuruyu değerlendiren Mario Centeno, Hırvatistan’ın yaptığı Avrupa Döviz Kuru Mekanizması ve bankacılık birliğine katılım için, ‘Bu Euro Bölgesi’ne katılmak için atılması gereken ilk adım.’ şeklinde konuştu. Hırvatistan’ın bankacılık denetimi, kurumsal kalite, yönetim ve iş çevresi alanlarına yönelik konular için sorumluluklarını yerine getireceğine hazır olduklarını ve bundan memnun olduklarını dile getirdi.

Mario Centeno, Hırvatistan’ın yaptığı Euro Bölgesi’ne katılım başvurusu için, ‘Euro Bölgesi’nin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edeceğine inanıyorum.’ dedi.

Başvuru Nasıl İlerleyecek?

Hırvatistan’ın, Euro Bölgesi’ne katılım için gerekli olan şartları sağlayıp sağlayamayacağı, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve AB Komisyonu tarafından bir yıllık bir süreçte denetlenecek. Bu süreç sonucunda olumlu olması takdirde Hırvatistan, ERM2 sistemine dahil olacak. Ülke sistemde en az 2 yıl kaldıktan sonra Euro birimini kullanmaya başlayabilecek. Avrupa Birliği’ne 2013 yılında dahil olan Hırvatistan’da kullanılan para birimi ise ‘Kuna’ olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 01:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler