Hollanda’da Faciadan Dönüldü

Hollanda Arnheim kentinde güvenlik güçleri teröristlere son anda müdahale etti. Kent merkezinde kaos yaratmak isteyen 7 terörist gözaltına alındı.

Hollanda’da Faciadan Dönüldü

Hollanda’da katliam yapmak isteyen çok sayıda terörist Anheim kentinde yakayı ele verdi. Büyük bir faciaya yol açabilecek teröristler, Hollanda polisinin müdahalesiyle gözaltına alındı. Alınan terörist şüphelilerinin yaşları 21-34 arasında yer alıyor.

Üstelik bir diğer tespite göre, terörist grubun başındaki kişinin 2017 yılında DEAŞ üyesi olmaktan gözaltına alınmış. Hollanda’nın Doğu’sunda otomatik silah ve patlayıcı almaya giden teröristler gözaltına alındı. Farklı vilayetlerde ikametgahları bulunan zanlıların üzerinde 5 silah çıktı.

Avrupa Birliğinin PKK ile Bağlantısı Var

Hollanda hükümeti, YPG’nin yaptığı insan hakları ihlallerini raporlar halinde yayınladı. Hükümet, YPG’nin ve PKK’nın Avrupa Birliği terör örgütü listesinde yer aldığını ancak AB’nin PKK ile bağlantısı olduğunu açıkladı. Muhalif grubun uluslararası dayanak oluşturulmadan verilmesini eleştiren Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, yasal dayanak oluşturulmalıdır dedi. Hollanda’nın Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’ye destek vermemesinin temel sebebinin bu olduğu açıklaması yapıldı.

Blok, YPG ve PKK’nın insanları zorla kaçırarak örgüte kattığına vurgu yaptı ve insanlara baskı uygulandığına dikkat çekti. Dışişleri Bakanı, PYD’nin Benelüks temsilcisi ile iki küçük görüşmenin yapıldığına ve gerekli temasların kurulduğuna da açıklamalarında yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 12:58

YORUM EKLE