Hollanda’dan Diplomatik Skandal

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın polis zoruyla Almanya’ya sınır dışı edilmeleri hakkında yetkililerimiz önemli açıklamalarda bulundu;

Hollanda’dan Diplomatik Skandal
Hollanda’nın ülkemiz bakanlarını Almanya’ya sınır dışı etmesi çok ciddi problemler meydana getirdi. Adeta diplomatik bir krize sebep olan bu durum hakkında yetkililerimiz açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda’nın kadın bakanımızın yolunu kestiğini ve konsolosluğa girerken de yolunun bloke edildiğini ekledi. Viyana Sözleşmesi’nin açık olduğunu ve bununla birlikte bu durumun Viyana Sözleşmesi’nin ihlali olduğu belirtildi.

Aynı zamanda hem konsolosluktan içeriye sokulmayan Fatma Betül Sayan Kaya’nın polis zoruyla Almanya’ya sınır dışı edilmesinin yanı sıra, konsolosun da dışarıya çıkamaması adeta bir skandal olarak değerlendirildi. Yapılan bu uygulamanın tamamen ırkçılık ve yabancı düşmanlığı olduğuna değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, durumun özgürlüklere aykırı olduğunu da belirtti.

Barışçıl Gösteri Yapanlara Köpekleri Saldırttılar

Bakanlarımızın Hollanda’dan sınır dışı edilmeleri dışında Hollanda da barış gösterileri yapan vatandaşlarımıza köpeklerle saldırıldığına da dikkat çekildi. Şuanda bu ülkenin Türkiye ile bağlarını koparmaya çalıştığı ve bir asimilasyon politikasının izlenmekte olduğuna değinildi. Yıllar önce Nazilerin uyguladığı ırkçılık politikasının bir benzerinin şuanda yaşanmakta olduğuna değinildi. Bu ülkenin ülkemize yönelik izlediği tutumun aynısının ve hatta mislisinin uygulanacağı ve bu yönde adımlar atılacağı belirtildi. Böyle bir krizin kesinlikle altında kalınmayacağı ve Hollanda’dan gerekli özrün dilenmesi beklenmekte.

Bu İşin Hiçbir Şekilde Savunulur Bir Yanı Yok

Bakan Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklamalarda, Avrupa ülkelerinin ikinci dünya savaşının öncesine doğru gitmekte olduğuna yer verdi. Dış işleri bakanının bu durum için Avrupa Birliği yetkilileri ile gerekli görüşmeleri gerçekleştirdiği ve gereken bütün mücadelenin verileceği belirtildi. Daha sonra ise ülkenin faşizan bir uygulama gerçekleştirdiğini ve bu uygulamanın büyük bir yanlışlık olduğunun Avrupa ülkelerinden de duyulmak istediği belirtildi. Gerekli özürlerin dilenmediği takdirde de atılacak bu adımların bu yönde olacağı ve hiçbir şekilde ülkemizin bu konuda geri bir adım atmayacağı da yetkililerimiz tarafından yapılan açıklamalar arasında yer aldı. 
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 20:23

YORUM EKLE