İhtilal İddiasına 65 Bin Polis İşbaşı Yapacak

Fransa’da sarı yelekliler akaryakıt zammı eylemleriyle kentin pek çok yerini harabeye çevirdi. Şimdilerde ise ismini vermek istemeyen bir yetkilinin basına sarı yeleklilerin darbe yapabileceğini aktardığı öğrenildi.

İhtilal İddiasına 65 Bin Polis İşbaşı Yapacak

Fransız basınında, Sarı Yeleklilerin kısa bir süre içerisinde ihtilale kalkışacağı iddiası büyük yankı uyandırdı. İsmini vermek istemeyen üst düzey bir yetkilinin basına ihtilal konusunda dikkatli olunması gerektiğine dair bilgilendirme yaptığı iddia ediliyor.

Yetkilinin, büyük bir felaketin baş gösterebileceğini ve Paris’in yıkmaya çalışılacağından bahsettiği ifade ediliyor. İnsanların katledileceğinin altını çizen yetkilinin, Cumhurbaşkanlığı’na saldırı düzenleneceği ve güvenlik güçlerinin öldürüleceği mesajlarını verdiği öne sürülüyor.

Dükkanlarınızı Kapatın Çağrısı

Polislerin, sarı yeleklilerin Cumartesi günü saldırı düzenleyeceği ve bundan dolayı da vatandaşlara dükkanları kapatma çağrısı yaptığı öğrenildi. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, sarı yeleklilerin ihtilal girişiminde bulunmasına karşın 65 bin polisin işbaşı yapacağını açıkladı.

Fransa’daki sol partilerin Ulusal Meclis’e gensoru önergesi vereceğine yönelik iddialar söz konusu. Sosyalist Parti, Boyun Eğmeyen Fransa hareketi ve Fransa Komünist Partisi, hükümeti protestolar sürecinde iyi yönetmemekle suçluyor.

Gensoru önergesinin görüşülebilmesi için de 58 milletvekilinin imzası gerekmekte. 1 Aralık’ta sarı yelekliler hareketinin başlaması üzerine polisler sert müdahalelerde bulunmuştu. Kentte bombalar patlamış alevler yükselmiş ve kaos ortamı yaşanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 11:10

YORUM EKLE