İki Soğuk Ülke Arasında Sıcak Günler

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik her geçen dakika büyüyor. Rusya, sınır ihlali sebebiyle Ukrayna gemilerine ateş açtı ve 6 askeri yaraladı. Ukrayna da bunu müteakip savaş kabinesini topladı.

İki Soğuk Ülke Arasında Sıcak Günler

Ukrayna Deniz Kuvvetleri, 3 savaş gemisinin Rusya tarafından zorla durdurulduğu açıklamasını yaptı. Rusya’nın düzenlediği saldırıda 6 Ukrayna askerinin yaralandığı belirtiliyor. Aynı zamanda Rusya özel kuvvetlerinin Karadeniz’de Ukrayna’ya ait 3 gemiye de el koyduğu açıklandı. Yaşanan olaylardan hemen sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, savaş durumuna geçilmesi talimatını verdi.

Savaş kabinesi toplandı ve Ukrayna Cumhurbaşkanı, ülkede sıkıyönetime geçilmesini desteklediği mesajını verdi. Nihai kararın Ukrayna Parlamentosu tarafından verileceğini kaydeden Proşenko, kararın hazır olmak amacıyla alınacağını anımsattı.

Provokasyon Emrini Poroşenko Verdi

Rus senatör Aleksey Puşkov, saldırı ile ilgili açıklamada bulundu. Puşkov, Ukrayna’nın Karadeniz’de Rusya’ya karşı kışkırtıcı eylemlerde bulunduğunu ve emrin doğrudan Poroşenko tarafından verildiğini duyurdu. Böyle bir kışkırtma hareketinin devlet liderinin bilgisi olmadan gerçekleşemeyeceğini savunan Puşkov, amacın kasıtlı provokasyon olduğunu söyledi.

Rus yetkililer provokasyonun, Türkiye ile Rusya arasındaki sıcak ilişkiler ve Türk akımı zirvesinden kaynaklanabileceğinin altı çiziliyor. Puşkov, Rus doğalgazının büyük bir kısmının Ukrayna’yı pas geçtiğini ve bundan dolayı da Ukrayna’nın rahatsız olduğuna işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 18:57

YORUM EKLE

Popüler Haberler