IMF'den Pakistan'a 6 Milyar Dolarlık Destek

Pakistan, IMF'den 3 yılı kapsayan 6 milyar dolarlık kurtarma paketi desteği istedi. Cari açığını 8 milyar dolara düşürmeyi taahhüt eden Pakistan hükümeti harcamalarını da azaltacak.

IMF'den Pakistan'a 6 Milyar Dolarlık Destek

Pakistan Maliye Bakanı Abdul Hafız Şaik, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 29 tarihinden itiabren bir görüşme içerisinde. IMF ile görüşmeleri sonuca ulaştığını kaydeden Şaik teknik konulara ilişkin görüşmelerin tamamlanmasının sonra destek paketinin IMF tarafından onaylanmasını bekleyeceklerini söyledi.

Devlet televizyonu PTV'ye konuyla ilgili bir açıklama yapan Maliye Bakanı Şaik, anlaşmanın 3 yıllık bir dönemi kapsayacağını desteğin 6 milyar Dolar olacağını kaydetti.

IMF ile yapılan görüşmelerde 700 milyar Pakistan rupisi (yaklaşık 30 milyar lira) tutarındaki vergi muafiyetinden de geri adım atılması konusunda mutabakata varıldı.

Pakistan Ulusal Elektrik Enerjisi Düzenleme Kurulunun özelleştirilmesi de IMF ile yapılan anlaşma kapsamında gündeme alınacak ve devletin kurum üzerindeki etkisi en aza indirilerek  gelecek yıl elektrik ve gaz faturalarına da zam yapacak.

Her iki taraf ilk olarak gelecek mali yılda oluşması beklenen 11 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması üzerinde çalışmalarını başlatacaklar.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 17:15

YORUM EKLE

Popüler Haberler