İngiltere Başbakanı Theresa May, İstifa Tarihini Açıkladı

İngiltere Başbakanı May, istifasıyla ilgili yaptığı açıklamasında 7 Haziran Cuma günü görevinden ayrılacağını bildirdi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, İstifa Tarihini Açıkladı

İngiltere Başbakanı Theresa May, Başbakanlık görevinden 7 Haziran Cuma günü istifa ederek ayrılacağını bildirdi. Kararıyla ilgili İngiltere Kraliçesi Elizabeth bilgilendirdiğini belirten May, aynı zamanda Muhafazakar Parti liderliğinden de ayrılacağını söyledi.

Başbakanlık konutu önünde bir basın açıklamasıyla istifa ederek görevinden ayrılacağını açıklayan May; "AB referandumunun sonucunu yerine getirmek için çabaladım. Referandumu uygulamak için elimden gelenin en iyisini yaptım. Yaptığım Brexit anlaşmasını desteklemeleri yönünde milletvekillerini ikna etmek için elimden geleni yaptım fakat üzülerek söylüyorum ki ikna edemedim. Artık bu çabalara yeni bir başbakanın önderlik etmesinin ülke çıkarları için en iyisi olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilemediği Brexit'i anlaşmasıyla ilgili üzüntü yaşadığını belirten Theresa May, kendisinden sonra gelen kişinin parlamentoda konsensusu sağlaması gerektiğini, ayrıca Brexit konusunda ortak karara sadece tüm tarafların taviz vermesiyle ulaşılabileceğini söyleyen May, "Taviz kirli bir kelime değildir, hayat buna dayanır" diye konuştu.

May'in görevi bırakmasının ardından Muhafazakar Parti'de liderlik yarışı başlayacak. Parti'de lideri aynı zamanda başbakan olarak da göreve başlayacak. Muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Başbakan May'in istifasının ardından erken genel seçim yapılması çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 23:13

YORUM EKLE

Popüler Haberler