İngiltere Parlamentosu'nun Ezici Çoğunluğuyla Brexit Anlaşması'na Tekrar Ret

İngiltere Parlamentosu, 15 Ocak tarihinde ki oylamada reddeilen sonrasında tekrar revize edilip yeniden sunulan Brexit Anlaşması'nı 242 oya karşılık 391 oyla reddetti.

İngiltere Parlamentosu'nun Ezici Çoğunluğuyla Brexit Anlaşması'na Tekrar Ret

İngiliz parlamentosu, hükümetin Avrupa Birliği ile vardığı anlaşmasını tekrar revize edilmiş halini reddettiğini açıkladı. Yapılan oylamada Brexit Anlaşması 242'ye karşı 391 oyla kabul edilmedi. İngiltere Başbakanı Theresa May, konuyla ilgili, "Sahip olduğumuz anlaşma mümkün olan tek anlaşmaydı. AB'den anlaşma ile ayrılmaktan yanayım" dedi. AB Konseyi, yaptığı açıklamada, "Brexit'te anlaşma sağlanması için AB tarafı gereken herşeyi yaptı. Brexit kördüğümü sadece Londra'da çözülebilir. Bugünkü oylamayla anlaşmasız ayrılık ihtimali ciddi bir şekilde arttı" diye konuştu. 

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit anlaşmasının ikinci kez reddedilmesinden derin üzüntü duyduğunu da sözlerine ekleyerek, Avrupa Birliği'nden düzenli bir şekilde ayrılmanın en iyi sonuç olduğuna inanmaya devam ettiğini dile getirdi. Maddeye karşı çıkanlar, bu yeni belgenin herhangi bir yenilik getirmediğini, sadece anlaşma metninin bir yorumu olduğunu belirtiyordu.

Maddeye yönelik en önemli itiraz, bunun İngiltere'yi AB ile belirsiz bir süre için ve tek taraflı ayrılamayacağı bir gümrük birliği içinde tutacağı yönündeydi. 

Avrupa Birliği Konsey Sözcüsü Preben Aaman ise İngiliz parlamentosunda gerçekleşen oylama sonucundan üzüntü duyduklarını dile getirerek, "Brexit'te anlaşma sağlanması için AB tarafı gereken herşeyi yaptı. Brexit kördüğümü sadece Londra'da çözülebilir" ifadelerini kullandı. Sözcü Aaman ayrıca AB'nin mevcut ayrılık anlaşmasını tedbir maddesiyle birlikte desteklediğine de dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 15:57

YORUM EKLE