Irak, Bakanlar kurulunda kabine değişikliğine gidiyor

Irak'ta devam eden hükümet karşıtı gösteriler sonucu Başbakan Adil Abdulmehdi, Bakanları kurulunda kabine değişikliğine gidileceğini açıkladı.

Irak, Bakanlar kurulunda kabine değişikliğine gidiyor

1 Ekim tarihinden itibaren ülkede devam eden hükümet karşıtı gösteriler sonucunda Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi bir açıklama yaparak Bakanlar kurulunda kabine değişikliği yapılacağını söyledi.

Başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney kesimlerinde devam eden gösterilerde Abdulmehdi, Irak'ta Şiilerin en büyük dini merci Ali es-Sistani'nin dün yaptığı "Gösterilericilerin taleplerine kulak verin" çağrısına karşılık yazılı bir açıklama yaptı.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi açıklamasında, "Hükümetimiz, çaba serf ederek göstericilerin taleplerini yerine getirmeye çalışacak." ifadelerine yer verdi.

Irak Başbakanı Abdulmehdi, açıklamasında ayrıca bakanlar kurulunda değişikliğe gidileceğini, hiçbir göstericinin de tutuklu kalmayacağını kaydetti.

Henüz 1 yıldır hükümette görevde olan bakanların değiştirilmesi ile ilgili halkın sı-sunduğu talepleri değerlendiren Abdulmehdi, "Halkın talepleri arasında, kabinenin kota sisteminden kurtarılması, gençlerin daha çok kurumlarda istihdam edilmesi ve şeffaflık kazanması için bakanların tümünün veya bir kısmının değiştirilmesi bulunuyor. Buna binaen, hükümet kabinesinde önemli değişilik yapılacağını teyit ediyoruz." diye konuştu.

Iraklı göstericiler; işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenlemiş ve Ülkede, 1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere 25 Ekim tarihinde tekrar başlamışlardı.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 22:29

YORUM EKLE

Popüler Haberler