Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde Mesrur Barzani dönemi başlıyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, dün bölgesel meclis tarafından oy çokluğuyla başbakan adayı gösterilen Mesut Barzani'nin oğlu Mesrur Barzani'ye kabineyi kurma görevini verdi. Mesrur Barzani'nin bir ay içinde hükümeti kurması bekleniyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde Mesrur Barzani dönemi başlıyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi dün mecliste olağan bir oturum düzenledi. 111 sandalyeli mecliste 97 vekilin katılımıyla düzenlenen oturumda yapılan oylamasonucunda eski IKBY Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) başbakan adayı Mesrur Barzani, 87 oy alarak yeni hükümeti kurmak için aday gösterildi.

Mesrur Barzani'nin bugün ofisinden yapılan açıklamada ise IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, dün bölgesel meclis tarafından oy çokluğuyla başbakan adayı gösterilen Mesrur Barzani'yi kabineyi kurmakla görevlendirdiği bldirildi.

Şuan Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde Güvenlik Ajansı Müsteşarlığı görevini yürüten Mesrur Barzani'nin bir ay içinde hükümeti kurması bekleniyor.

1969'da doğan Mesrur Barzani Washington'daki Amerikan Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünden 1997 yılında mezun olarak yine aynı üniversitede barış ve kriz çözümü alanında yüksek lisansını tamamladı.

Siyasete 1999 yılında KDP politbüro üyesi olarak başlayan Mesrur Barzani, 2012 yılından bu yana da bölgedeki istihbarat servisi olarak bilinen IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarlığı görevini yürütüyor.

"KDP'nin kara kutusu" olarak da bilinen Masruu Barzani kürtçenin yanı sıra iyi derecede İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 23:13

YORUM EKLE

Popüler Haberler