Irak'lı Liderlerden Başkanlık sistemine geçiş çağrısı

Irak Cumhurbaşkanı Salih'in Irak Anayasası ile ilgili değiştirilme açıklamasının ardından liderlerden başkanlık sistemine geçme çağrısı yapıldı.

Irak'lı Liderlerden Başkanlık sistemine geçiş çağrısı

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Anayasa'da mevcut olan bazı maddelerin değiştirilmesi için ulusal kongre düzenleneceği konusunda bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama ise ülkede parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçiş olarak değerlendirilmişti.

Cumhurbaşkanı Salih'in Başkent Bağdat'ta  bir grup aşiret lideriyle gerçekleştirdiği görüşme sırasında yaptığı bu açıklamadan sonra Iraklı liderlerden arka arkaya 'Başkanlık sistemine geçiş' çağrıları geldi.

Eski Başbakan Nuri el-Maliki, Irak yerel medyasında ortak yayına katılarak Anayasa'nın değiştirilerek parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçilmesi çağrısında bulunarak, "Irak'a en uygun yönetim şekli artık başkanlık sistemidir. Bunun yolu da Anayasa değişikliğinden geçer." diye konuştu.

Ulusal Hikmet Akımı Lideri Ammar el-Hekim ise Cumhurbaşkanının açıklamasının ardından bşr açıklama yaparak aynı çağrıyı yineledi.

Iraklı basını ve bazı aktivistler ise sosyal medya hasaplarında, "parlamenter sistemin halkın taleplerine yanıt veremediğini, halkın oyuyla göreve gelen Cumhurbaşkanı'nın da başkanlık sistemine geçilmesini istediğini" ifade eden mesajlar paylaştılar.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 15:18

YORUM EKLE

Popüler Haberler