İran Merkez Bankasından kripto para birimi olan Bitcoin kararı

İran Merkez Bankası, kripto para birimi Bitcoin ile yapılan tüm işlemlerin tamamen yasaklandığını açıkladı.

İran Merkez Bankasından kripto para birimi olan Bitcoin kararı

İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi yaptığı açıklamayla, kripto para birimi Bitcoin ile yapılan işlemlerin yasaklandığını duyurdu.

Bitcoin dünya genelinde bir hayli popüler olarak kullanılırken, İran kripto para birimi ile ilgili önemli bir karar aldı. 

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’e açıklama yapan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi, Kara Parayla Mücadele Yüksek Konseyi’nin kararı doğrultusunda Bitcoin ile yapılan işlemlerin ülkede yasaklandığını bildirdi.

Bitcoin üretiminin ise henüz yasaklanmadığın fakat kripto para kullanıcılarını bu varlıklara yatırım yapmanın riskleri konusunda önemi mesajlar paylaşan Hakimi, “İran’da Bitcoin alım ve satımı yasaktır. Bitcoin’in fiyat dalgalanması çok yüksek olduğu için yasal riskler barındırıyor. Bu yüzden vatandaşların bu oyuna girmemesini tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

ABD yaptırımları nedeniyle uluslararası ticaret konusunda sorunlar yaşayan İran’da yükselen Bitcoin fiyatlarıyla birlikte kripto para birimiyle yapılan işlemler hız kazanmıştı.


Herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluşla ilgisi olmayan elektronik bir para birimi olan Bitcoin, dünya genelinde en çok kullanılan kripto para biriminin başında geliyor. Piyasadaki en yüksek hacimli para birimi olan Bitcoin'in, bugün itibarıyla 10.84 artışla 12 bin 500 doların üzerine yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 15:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler