İran'da Su Protestosu Kanlı Bitti: 1 Kişi Öldü

İran'da şehir şebekesi suyunun kirli akması ve su kesintilerinin artması üzerinde protesto yapan halka ateş açıldı. Olayda 1 kişi hayatını kaybetti.

İran'da Su Protestosu Kanlı Bitti: 1 Kişi Öldü

İran'da Huzistan bölgesine bağlı Hürremşehr ilinde meydana gelen su şebekesi kirliliği ve su kesintileri halkı canından bezdirdi. Yaz aylarının da etkisi ile su ihtiyacı artan vatandaş ise bu durumu protesto etmek için toplandı. Kısa sürede portestoya katılım yoğun rağbet görünce bölgede karışıklık meydana geldi. Su kirliliği ve kesintisini protesto eden vatandaşlara ise eyalet polisleri tarafından ateş açıldığı öğrenildi. Yüzlerce protestocunun gerçekleştirdiği eyleme müdahalenin olduğunu aktaran İran resmi haber ajansı IRNA, polisin halka yönelik göz yaşartıcı gaz attığını ve ateş açtığı bilgisini paylaştı. Protestoculara yönelik bu silahlı müdahalede ise 1 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

SU KITLIĞI AYAKLANMA BAŞLATTI

İran'da bu yıl meydana gelen yağışların azalması ve su kıtlığının başlaması halkı ayaklandırdı. Su krizini tetikleyen kıtlık ardından şebeke suyunun kirli ve tuzlu akması, halkı tankerlerdensu satın almaya yönlendirdi; bu durum ise bir süre sonra tepkileri başlattı. Şebeke suyunun kirli akması nedeni ile dün Hürremşehr'de 65 kişinin zehirlenme tanısı ile hastaneye başvurduğu bilgisi verildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 15:22

YORUM EKLE

Popüler Haberler