İran'dan Amerika'ya Nükleer Cevap " Kimseden İzin İstemiyoruz"

İran ve Amerika arasındaki kriz büyüyor! İran'dan Amerika'ya nükleer silah cevabı; "Kimseden izin istemiyoruz"!

İran'dan Amerika'ya Nükleer Cevap

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimleri'nde, Donald Trump'ın başkan seçilmesinden bu yana devam eden İran ve Amerika krizi, dur durak bilmiyor. Krizin çıkmasına neden olan ilk olay, Trump'ın İran'ın nükleer silah denemelerine müsade etmeyeceğine yönelik kullandığı ifadeler ile başlamıştı. Karşılıklı olarak yaptırım kararları bulunan iki ülkenin de bu konuda geri adım atmayarak, yaptırım kararlarını birer birer feshetmesi ise krizin büyümesine neden oldu.

İran Amerika Krizinde İran Geri Adım Atmıyor!

İlk yaptırımı kaldıran ABD'nin Savunma Bakanı James Mattis, terörün bir numaralı şubesi olarak nitelendirdiği İran'ın yeni füze denemelerine engel olacaklarını belirtti. İran ise bu engel kararına karşılık füze denemelerini gerçekleştirerek geri adım atmayacağını gösterdi. Olayın ardından Washington cephesinden gelen yaptırımlara karşılık İran ise ABD kaynaklı şirketlere yaptırım uygulanacağını açıkladı. 

İran'dan Amerika'ya Nükleer Cevap "Kimseden İzin İstemiyoruz"!

Krizin 3. adımı, karşılıklı yaptırımların ardından oldukça gergin bir hal alırken, ne İran ne de Amerika geri adım atmıyor. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn, olaya ilişkin kesin bir dille İran'a resmi bir uyarı gönderince taraflar arasında ipler koptu. İran aldığı uyarıya karşılık ise balistik füze denemelerini kastederek, "Kimseden izin istemiyoruz." şeklinde yanıt verdi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 12:51

YORUM EKLE