İspanyol Matador, Boğanın Gazabına Uğradı: Ciddi Yaralandı

Boğa güreşi için arenaya çıkan Juan Jose Padilla isimli matador, ayağı takılınca felaketin gelmesi gecikmedi. Kızgın boğa başarılı matadorun kafa derisini yüzdü.

İspanyol Matador, Boğanın Gazabına Uğradı: Ciddi Yaralandı

İspanya'nın geleneksel oyunlarından birisi olan ve her yıl yüz binlerce kişinin katıldığı boğa güreşi etkinliklerinde bir kaza daha meydana geldi. Her yıl yüzlerce kişinin yaralanması ile sonuçlanan boğa güreşi oyunlarında bu sene ilk nasibini alan Juan Jose Padilla oldu. 45 yaşındaki deneyimli matador, arenada karşılaştığı boğayla iyi bir karşılaşma çıkarırken bir anda ayağı takıldı ve yere düştü. Boğanın açık hedefi haline gelen deneyimli matador boğanın ani saldırısıyla karşı karşıya kalınca görevliler olaya hemen müdahale etti. Yardıma gelen görevliler, Padilla'nın kafa derisinin ciddi bir şekilde yaralandığıbı gördüler ve matadoru hemen sağlık ekiplerine teslim ettiler. Hayati tehlikesi olmayan matador, hastanede gördüğü ilk tedavi sonrasında kafasına 20 dikiş atıldı.

BOĞA GÜREŞLERİ HAKKINDA

İspanya'da uzun yıllar geleneksel olarak hiçbir engel olmaksızın gerçekleştirilen boğa güreşi etkinlikleri 1700'lü yıllardan kalma bir gelenek olarak devam ettiriliyor. Özellikle 2000'li yıllarda yoğun olarak hayvan hakları koruyucuları tarafından tepki gören ve birçok şehirde gerçekleştirilmesi yasaklanan boğa güreşleri, bir matadorun sınırları belirli bir arena içerisinde 20 dakika içerisinde kendisine seçilen boğayı öldürmesi ile gerçekleştiriliyor. Bu esnada matador elinde bir bez taşır ve bu bez sıklıkla kırmızı renkte olur. Kırmızı rengin sebebi, boğanın kırmızıya saldırmasıyla ilişkili değil, çünkü boğalar renk körü. Kırmızı bezin sebebi mitra dininde boğa kanının kutsal sayılması ve kan renginin elde taşınmasıdır. Ayrıca kırmızı renk bez, boğanın kanının görülmesini de engellemekte.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 11:06

YORUM EKLE