İsrail'deki Erken Genel Seçimlerine Gizlice Yerleştirilen Kameralar Gölge Düşürdü

İsrail’de dün yapılan erken genel seçimlerde sağcı Likud partisinin Arap mahallelerine gizli kamera yerleştirdiğinin ortaya çıkmasıyla gölgelendi.

İsrail'deki Erken Genel Seçimlerine Gizlice Yerleştirilen Kameralar Gölge Düşürdü

İsrail’de dün gerçekleşen erken genel seçimlerde sağcı Likud partisinin Arap mahallelerine gizli kamera yerleştirdiğinin ortaya çıkmasıyla gölgelendiği açıklandı. Şu ana kadar seçim sandıklardan çıkan ilk sonuçlara göre kazanan henüz belli olmadığı bildirildi. 

Haaretz gazetesine göre polis, dün onlarca kameraya el koyarken Başbakan Netanyahu, Yahudi dinine uygun bir seçim olması için kameraların her yerde olması gerektiğini savunurken, Arap nüfusu da kendilerini caydırmak için kamera yöntemine başvurulduğu öne sürülüyor. 

Seçim sonuçlarına göre sandık çıkış anketlerinden edinilen bilgiler, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun en dişli rakibi olarak görülen emekli Genelkurmay Başkanı Benny Gantz'ın kurduğu merkezdeki Mavi ve Beyaz İttifakı’nın 120 sandalyeli parlamentoda 36-37 üyeye sahip olacağını yönünde. 

Sandık çıkış anketlerinin yayınlanmasıyla birlikte her iki aday Netanyahu ve Gantz zaferlerini ilan ettiler. Benny Gantz tarafından yapılan açıklamada, "Biz kazandık! İsrail halkı sözünü söyledi. Bu seçimlerin açık bir galibi ve açık bir mağlubu var" ifadeleri yer aldı.

Başbakan Netanyahu ise sosyal medya hesabından "Likud’un liderlik ettiği sağ kanat blok, kati surette zafer kazandı. İsrail halkına güven oyu için teşekkürler. Bu gece doğal ortaklarımızla sağ kanat hükümeti oluşturma görevine başlayacağım” paylaşımında bulundu.

Binyamin Netanyahu’nun sağ kanat partilerle koalisyon kuracağı ihtimalini öne çıkarırken, diğer taraftan da Gantz ile ittifak halindeki merkez sol partilere hükümet şansı gönüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 10:48

YORUM EKLE