Japonya'da denizciler 33 yıl sonra ilk defa balina avladı

Balina avı 1986 yılında Japonya'da yasaklanmıştı. Balina av yasağından pek hoşlanmayan Japonyalı denizciler, yasağın kaldırılmasıyla pazartesi günü avlanmaya başladılar. Daha önceleri de bilimsel amaçlı avlara devam ettiği bilinen Japon balıkçılar 33 yıl sonra dün ilk defa balina avladı. İşte Japonya'da ticari balina avıyla ilgili ayrıntılar.

Japonya'da denizciler 33 yıl sonra ilk defa balina avladı

Japonya’da 1986’da getirildiği bilinen balina avı yasağı dün kaldırdı. Yasağın kaldırılmasıyla ava çıkan Japon balıkçılar 33 yıllık aradan sonra ilk defa balina avladılar. Pazartesi günü akşamüstü balıkçı teknelerinden bir tanesi 8 metre olduğu tahmin edilen minke balinasını avlamış olarak döndü. Yakalanan baline vinç yardımıyla kamyona yüklendi. Başka teknelerinde balina avladığından bahsediliyor ama henüz başka dönen tekne yok. Balıkçılara Aralık ayı sonuna kadar toplamda 227 balinayı geçmemek kaydıyla av izni verildi.

Bilimsel amaçlı balina avına devam ediliyordu

Geçtiğimiz yılda Japonya balinaların neslini korumak için av yasağı getiren Uluslar arası Balina Avcılığı Komisyonundan (IWC) ayrıldığını duyurmuştu. Japonya 1951’den bugüne IWC’ye üyeydi. Diğer ülkelerin avlanmaya tepki göstermesine rağmen bilimsel amaçlı balina avına devam eden Japonya’da balinaların etlerinin daha sonrasında satıldığı iddia edildi.

Geçen yıl Antarktika’da avlanmaya çıkan ve mart ayına kadar  avı sürdüren balıkçılar bilimsel amaçlarla 333 minke balinasını öldürmüşlerdi. Uluslar arası çevre koruma örgütünden(She Shepherd)  edinilen bilgilere göre 1986’dan beri Japonya’da her yıl ortalama 1000 balina avlandı.

Japonlara göre balina tüketimi onların kültürel bir bütünü olmakla birlikte, ticari balina avı konusunda da yıllardır ısrarcılar.

Japon balıkçılar ve yetkililer törenlerle denize açıldılar

1986’dan sonraki ilk ticari avda Kushiro kentinden beş, Shimonoseki kentinden üç tekne törenlerle, yetkililer eşliğinde denize açıldı. Bu av sezonunda minke için 52, Bryde 150, Sei balinası için de 25 tane avlama izni verildi. Balina Avcıları Birliği Başkanı Yoshıfumi Kai, av öncesinde “kalbim mutlulukla dolu, bu küçük bir sektör ama balina avından gurur duyuyorum. Benim memleketimde insanlar 400 yıldan fazla senedir avlanıyorlar” dedi.

Şuanda Japon karasuları ve ekonomik bölgesiyle sınırlı kalacak olan ticari balina avı, Antarktika ve Güney Yarımkürede hala serbest değil.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 14:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler