Japonya'da Yağmurla Başlayan Baskın Hayatı Tehdit Ediyor

Japonya'nın Batı ve Orta Kesimlerinde birkaç gün önce başlayan sağanak yağmurlar, çeşitli noktalarda sel meydana gelmesine neden oldu. Ölen kişi sayısı ise 100 olarak açıklandı.

Japonya'da Yağmurla Başlayan Baskın Hayatı Tehdit Ediyor

5 Temmuz 2018, Perşembe günü Japonya'nın Güneybatı kesimi şiddetli sağanak yağış ile karışı karşıya kaldı. O gün başlayan sağanaklar, bugün hala etkilerini yer yer göstermeye devam ederken, sağanak sebebiyle başlayan sel felaketi can almaya devam ediyor. Sel baskınının ilk gününde 26, sonraki gün 60 olarak açıklanan ölü sayısı bugün güncellendi. Japonya yönetiminden yerel basın tarafından yayınlanan güncel bilgilere göre sel felaketi sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı en az 126 ve kaybolan kişi sayısı da 63 olarak bildiriliyor.

HÜKÜMET YOĞUN BİR ÇALIŞMA BAŞLATTI

Ülkeyi etkisi altına alan sağanak yağışlar nedeni ile hayatını kaybeden kişi sayısı artarken, Japonya yönetimi kurtarma çalışmaları için kolları sıvadı. İlk etapta 4 milyar Dolarlık bir bütçe ile kurtarma çalışmasının yapılacağı açıklanırken, çamur ve toprak kayması altında kalanların kurtarılmasına yönelik ilk operasyonlar start aldı. Bugün bir nebze daha hafifleyen sağanak yağmurun durmasının ardından kurtarmaya yönelik operasyon hızlandırıldı.

Sel nedeni ile felaket bölgesinde yaklaşık 200 bin kişinin susuz kaldığı açıklanıyor. Öte yandan artan sıcaklıklar ile birlikte bölgede bunaltıcı ve yorucu bir hava hakim. Gerçekleştirilen kurtarma çalışması için an itibariyle 70 binden fazla polis, itfaiyeci ve sivil savunmacı görev alıyor.

5 MİLYON KİŞİYE UYARI VERİLMİŞTİ

Sel felaketinin başladığı ilk günlerde yağmur etkisi altında kalan bölgede yaşayanlara sel nedeni ile güvenli bir bölgeye yerleşmeleri konusunda uyarı verilmişti. Uyarı zorunlu olmadığından birçok kişi ise tercihi kendi evinde kalmaktan yana yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 11:06

YORUM EKLE