Kanser ile Mücadele İçin Yüzdü

Önce kendisi yendi, sonra başkaları için umut oldu. Lösemi ile mücadelesinden başarılı çıkan Hollandalı yüzücü Marteen van der Weijden, bu defa kanser ile mücadele edenler için yüzdü.

Kanser ile Mücadele İçin Yüzdü

Lösemi tanısı konulduktan sonra, yakalandığı kanserden kurtulabilmesi düşük olasılıkla da olsa mümkün olduğu ifade edilen Hollandalı genç yüzücü Maarten van der Weijden, büyük bir mücadele sonrasında lösemiyi alt etti. 2 yıllık tedavi süresince yüzme sporuyla ilgilenemeyen genç sporcu, tedavisi tamamlandıktan sonra ise kanser araştırmalarının geliştirilebilmesi için kurulan fona destek vermek için yüzmeye geri döndü. Süresi 3 gün olarak planlanan yüzme yarışmasına katılan mücadeleci Weijden, yarışmaya 55 saat süre ile dahil olduktan sonra yarışmadan çekildi.

4 MİLYON DOLARDAN FAZLA BAĞIŞ KAZANDIRDI

Maarten van der Weijden, lösemiyi yendikten sonra kanser ile mücadele eden herkes için umut ışığı olmak adına kanser araştırmaları fonuna destek vermek için gerçekleştirilen yarışmaya katıldı. Yarışma toplamda 72 saat olarak planlanmıştı ancak Weijden, su kirliliği nedeniyle yüzmeye ara vermek zorunda kaldı.

Suda toplamda 55 saat geçiren ve bu sürede 163 kilometre yüzerek büyük yol kateden Weijden'in denizden çıktığında elleri ve ayakları ise oldukça garip bir görüntü almıştı. Genç yüzücü gerçekleştirdiği 163 kilometrelik yüzme ile birlikte fona 4 milyon $'dan fazla katkı sağladı. Su kirliliği nedeniyle yüzdükçe hastalanmaya başlayan Marteen van der Weijden, 55 saat sonunda denizden çıkarılarak hastaneye kaldırıldı. 2008 Pekin olimpiyatlarında yüzme branşında altın madalya kazanan genç yüzücünün tedavisi devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 17:40

YORUM EKLE