Kayıp Gazeteci İçin Tepki İngiltere’den

Suudi Arabistan vatandaşı muhalif yazılarıyla bilinen Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’den beri kayıp. Öldürüldüğü söylentisi çıkan Kaşıkçı için Suudi yetkililere bir tepki de İngiltere’den geldi.

Kayıp Gazeteci İçin Tepki İngiltere’den

Kendi ülkesinde Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na giriş yapan ancak daha sonra haber alınamayan Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğü iddia ediliyor. Özellikle de Türk yetkililer ve bazı isimler ölüm haberinin doğru olduğuna ilişkin kritik açıklamalarda bulunmakta. Dünya kamuoyunun dikkati bu konu üzerindeyken incelemeler sürmekte. Bu süreçte Suudi Arabistan Yönetimi ise bu durumu şiddetle yalanlamakta. 

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülme iddialarının doğru olması halinde ilişkilerin kesileceğini söyledi. Dünya genelinde gazetecilere yönelik şiddet vakalarının artış gösterdiğine dikkat çeken Hunt, dostlukların değerlere bağlı olduğuna vurgu yaptı. 

7 Şüpheli Tespit Edildi İddiası

Şuanda 150 kamera güvenlik güçleri tarafından saniye saniye incelenmekte. İddiaya göre kamerada yapılan incelemeler sonucunda 7 şüphelinin olduğu ortaya çıktı. Şüphelilerin Arabistan’da Türkiye’ye geldiği ve Türkiye’de sadece 3 saat kadar kaldığı öğrenildi. 

Zanlıların Suudi gazeteciden sadece 30 dakika önce geldikleri ve araçların üç farklı yöne gittiği öğrenildi. Yetkililer, kameralarda yapılan incelemeler sonucunda 3 araçtan ikisinin tespit edildiğini duyurdu. İlerleyen saatlerde olaya ilişkin net bir sonuç elde edilmesi bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 13:04

YORUM EKLE