Kazakistan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Kasım Cömert Tokayev oldu

Kazakistan'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez Seçim Komisyonunun sonuçlarına göre seçimlerin galibi oyların yüzde 70,76'sını alarak Kasım Cömert Tokayev'in oldu.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Kasım Cömert Tokayev oldu

Kazakistan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy sayma işlemleri başladı. Sandık seçim anketlerine göre Ülkenin mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Cömer Tokayev oyların yüzde 70,76’sını alarak Cumhurbaşkanı seçildi.

Tokayev’in rakiplerinden Amirjan Kosanov ise yüzde 15,35 oy aldı. Diğer adaylardan Jambıl Ahmetbekov, yüzde 3,86 Daniya Espaeva, yüzde 5,32 Töleutay Rahimbekov, yüzde 3,03 Amangeldi Taspihov, yüzde 1,41 ve Sadibek Tügel ise yüzde 0,86 oy aldı. Merkez Seçim Komisyonunun açıklamasına göre ise 11 milyon 947 bin seçmenin yüzde 77’sinin oy kullandığı bildirildi.

Erken seçim kararıyla gerçekleştirilenn Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 70,76 oyla kazanan Tokayev, Senato Başkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Sekreterliği gibi ülkenin iç ve dış siyasetindeki kilit görevlerde yer aldı.

Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Mart ayında istifa etmesiyle yerine geçici olarak Cumhurbaşkanlığına Tokayev getirilmişti. Kazakistan Masa Tenisi Federasyonuna da 13 yıldır başkanlık yapan Tokayev, sanat, siyasi ve anı yazılarıyla ilgileniyor. 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 13:28

YORUM EKLE

Popüler Haberler