Kerkük'te Bayrak Krizi Türkmenler Sokağa Dökülerek Protesto Etti

Irak'ta gerilim artıyor! Kerkük kentinde meydana gelen bayrak krizi Türkmenlerin sokağa dökülmesine neden oldu. Gösteri düzenleyen Türkmenler'den iki kişi valilik binasındaki kargaşada yaralandı.

Kerkük'te Bayrak Krizi Türkmenler Sokağa Dökülerek Protesto Etti

Kerkük İl Meclisi'nin düzenlediği ve yalnızca Kürtlerin oylamasına katıldığı Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının resmi kurumlara asılmasına yönelik oylamaya tepki doğdu. Oylama kararı ile resmi binalarda bayrakların yer alması Türkmenleri ayaklandırdı. Kerkük'ün Türkmenlerin çoğunlukta olduğu bölge olması bu ayrışma çalışması nedeni ile gerginlik meydana geldi.

KERKÜK TÜRKMENDİR, TÜRKMEN KALACAK

2003 senesinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak işgali sürecinde Kerkük ve çevre bölgelerde Kürt işgalleri meydana gelmişti. Bu işgallerin ardından bölgeye Kürt nüfusun yoğun şekilde yerleşmesinin ardından ortaya etnik bir ikilik çıkmıştı. Türkmenlerden oluşan topluluk bir süre sonra yasal olarak tanınan Kürt tarafına ayrımcılığın olmaması adına yasal haklar ve hürriyet hakları konusunda uyum sağlamıştı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi ise son aşamada Kerkük'te bayrakların kurumsal noktalarda asılmasına ilişkin tek taraflı karar alınca Türkmen kesimi bu durumu protesto etti.

Kerkük'te Türkmenler Sokağa ile ilgili görsel sonucu

VALİLİK BİNASI ÖNÜNDE İKİ YARALI

Protestonun gerçekleştiği resmi kurumun önünde valilik binasına girmek isteyen bir yetkilinin iki göstericiyi yaraladığı açıklandı. Olayların ardından süren gösterilerin şiddetinin arttığı açıklanırken, göstericiler Kerkük Valisi'nin aldığı yanlış kararı eleştirdi ve bu sürecin bölgedeki terör örgütlerinin işine geleceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 18:48

YORUM EKLE

Popüler Haberler