Keşmir Kontrol Hattında Hindistan ve Pakistan Arasında Çatışma Çıktı “Hedef Sivillerdi“

Pakistan ve Hindistan askerleri arasında Keşmir kontrol hattında çatışma yaşandı. Sivillerin hedef alındığı çatışmada 2 Pakistanlı asker ve 2 sivil, 3 Hint vatndaşı hayatını kaybetti.

Keşmir Kontrol Hattında Hindistan ve Pakistan Arasında Çatışma Çıktı “Hedef Sivillerdi“

Pakistan ordu sözcülüğü tarafından basına yapılan açıklamada, Hint askerlerinin ağır silahlarla Nakiyal, Tattapani ve Jandrot bölgelerinde sivilleri hedef aldığı, Hint askerlerinin de ağır silahlarla ateş açtığı ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklamada, 2 Pakistanlı askerin ve 2 sivilin yaşamını yitirdiği 2 sivilin de yaralandığı belirtilirken çok sayıda evin hasar gördüğü belirtildi.

"HİNDİSTAN- PAKİSTAN ARASINDA Kİ GERİLİM"

Hindistan ile Pakistan arasındaki son gerilim, Keşmir'in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat tarihinde polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla başladı. Yeni Delhi yönetimi, saldırıyla ilgili Pakistan'ı suçladı. Saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetti. Hindistan, 26 Şubat'ta Keşmir Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafında bulunan terör örgütü hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Pakistan da hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan'a ait iki savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi. Ayrıca Pakistan uçakları Hindistan hava sahasına girdi. Hindistan, Pakistan'a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü açıklarken, İslamabad yönetimi bunu doğrulamadı. Gelişmeler üzerine Pakistan kapattığı hava sahasını kısmen açtığını duyururken, Hindistan bazı havaalanlarında uçuşları durdurdu. Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan'ı sorunları diyalog yoluyla çözmeye ve sağduyuyu hakim kılmaya davet etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gerilime ilişkin yaptığı açıklamada, taraflara itidal telkin ederek, gerilimin tırmanmasından kaçınmalarını istedi. Almanya, İngiltere, Çin ve Rusya da buna benzer çağrılar yaptı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2019, 15:19

YORUM EKLE

Popüler Haberler