Koalisyon Hükümeti Kurulamayan İsrail'de Bir Erken Seçim Kararı Daha

İsrail'de, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun yapılan genel seçimler sonrasında yeni koalisyon hükümetini kuramamasından dolayı yeniden erken seçime gidilmesi kararı alındı. Erken seçimler 17 Eyül'de yapılacak.

Koalisyon Hükümeti Kurulamayan İsrail'de Bir Erken Seçim Kararı Daha

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yeni koalisyon hükümetini kuramaması üzerine Meclisi feshederek erken seçim kararı aldı. 17 Eylül'de yeniden erken seçime gidileceğini açıklayan Başbakan Netanyahu erken seçim kararı alınmasına sebep olarak İsrail Evimiz Partisi lideri Avigdor Liberman'ı hedef aldı.

Meclisin feshedilerek erken seçime gidilmesini öngören yasa tasarısının kabul edilmesinin hemen ardından basın açıklaması yapan Netanyahu, yaptığı açıklamada Liberman'ı ülkeyi gereksiz yere erken seçime sürüklemekle suçladı.

İsrail'de 9 Nisan tarihinde gerçekleştirilen erken seçimi az bir farkla önde tamamlayan Netanyahu, 17 Eylül'de yapılması kararlaştırılan erken seçimi de kazanacağını belirtti. İsrail kamuoyunun kendisini Başbakan olarak görmek istediğini dikkat çeken Başbakan, "Seçimden sonra Liberman Başbakanlık için beni destekleyeceğini açıklasa da verdiği bu sözü tutmaya hiç niyeti yoktu." diye konuştu.

Seçimlerden sonra oluşturulacak olan koalisyon hükümetinin neden kurulamadığı ile ilgili bugün yeni bir açıklama yapacak olan Netanyahu, "Avigdor Liberman artık solun bir parçasıdır. Sağcı hükümeti yıktı. Ona tekrar inanmayın." ifadelerini kullandı.

Revlin'den görevi devralan Netanyahu, meclise girmeyi başaran 5 sağ parti ile koalisyon hükümeti kurmak için görüşmelere başlamıştı fakat mecliste 5 milletvekiline sahip olan Liberman liderliğindeki sağcı İsrail Evimiz Partisi, NetanyahuBaşbakanlığındaki hükümete katılmak için Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudilerin dini okullarında (Yeşiva) eğitim gören öğrencileri de askere almayı öngören yasa tasarısının Meclisten geçmesini şart koşması sebebiyle koalisyon görüşmeleri sonuca bağlanmamıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 13:34

YORUM EKLE

Popüler Haberler