Kolombia'nın Tehdidine Karşı Venezuela'nın Oyunu

Kolombiya'nın ciddi ve yasa dışı tehditlerini gerekçe gösteren Venezuela hükümeti bu ülkeyle olan sınırı geçici olarak kapattı.

Kolombia'nın Tehdidine Karşı Venezuela'nın Oyunu

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez'in, kendi sosyal medya  hesabından yaptığı açıklamaya, 'Kolombiya hükümetinden gelen Venezuela'nın egemenliği ve ülkedeki barışa karşı ciddi ve yasa dışı tehditler nedeniyle' iki  ülke arasındaki üç geçişin geçici olarak kapatılmasına karar verildiği öğrenildi. Venezuela hükümetinin Kolombiya sınırını kapatma kararı, muhalefetin ülkeye  'insani yardım' getirmek için verdiği 23 Şubat tarihi öncesi alındı. Hükümet daha önce de Brezilya ile olan sınırın kapatılmasına karar vermişti.

Tarihinin en ciddi siyasi ve ekonomik buhranını yaşayan Venezuela'da 'insani kriz ve yardım' tartışmaları, ABD destekli muhalefet ile hükümet  arasındaki gerginliğin en önemli noktalarından birini oluşturuyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 'yardım' tartışmalarının, 'ABD'nin  işgal stratejisinin bir parçası' olduğunu ve 'bu şova izin vermeyeceğini' söyledi. Buna karşılık Muhalefet ise 300 bin kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunu, 2 milyon  kişinin de sağlık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu savunarak ülkeye yardım  girmesi gerektiğini öne sürdü.

Bu sırada ordu, Maduro'nun talimatı doğrultusunda sınırı kapatırken, muhalefetin  Kolombiya'nın Venezuela sınırındaki Cucuta kentinde bekletilen paketleri, 23 Şubat'ta ülkeye nasıl sokacağı hala belirsizliğini koruyor.

Venezuela'da, çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı  Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini 'geçici devlet başkanı' ilan etmiş  ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay,  Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından  tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım atmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 15:22

YORUM EKLE

Popüler Haberler