Komorlar Devlet Başkanından Kaşıkçı Cinayeti ile İlgili Tepki Çeken Açıklama!

Komorlar Devlet Başkanı Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda infaz edilen Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı ile ilgili tepki çeken bir çıkışta bulundu. Açıklamaya kamuoyundan tepki yağıyor.

Komorlar Devlet Başkanından Kaşıkçı Cinayeti ile İlgili Tepki Çeken Açıklama!

Komorlar Devlet Başkanı Azali Assoumani, İstanbul Levent’teki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda infaz edilen muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili açıklamalarda bulundu. İlginç bir çıkışta bulunan Assoumani, büyükelçilikte Suudi vatandaşın infaz edilmesinde yanlış olan bir durum görmediğini söyledi. Konunun Suudi Kral’a iletilmesi gerektiğini söyleyen Assoumani, prensin bu konuda endişelenmemesi gerektiğini dile getirdi. Dünyada her gün yüzlerce kişinin öldüğüne işaret eden Assoumani, kimsenin bu ölümleri gündeme getirmediğini söyledi.

Açıklama esnasında Suudi Arabistan Komorlar Büyükelçisi’de salonda bulunmaktaydı. Ancak büyükelçi, devlet başkanının yapmış olduğu açıklamalarla ilgili herhangi bir değerlendirmede bulunmadı.

Komorlar Devlet Başkanı’nın skandal ifadelerine ilk tepki Uluslararası Frankofon Basın Yayın Birliği’nden geldi. Açıklamanın dehşet verici olduğunu yazılı şekilde bildiren basın yayın birliği, Assoumani’nin Kaşıkçı hakkındaki söylemlerini kınadı.

Kamuoyunu Şoke Eden Sözleri Geri Çekmeli

Büro, yapılmış olan açıklamaların bütün gazetecileri ve dünya kamuoyunu şoke ettiğini duyurdu. Açıklamaların geri çekilmesi gerektiğinden bahseden büro, Kaşıkçı suikastının ciddiye alınmadığını kamuoyuna duyurdu. 1 milyona yakın nüfusa sahip ve Afrika’nın doğusundaki Komorlar, Suudi Arabistan’dan büyük ekonomik yardımlar almaktadır. 2016 yılında İran ile bütün siyasi ve ekonomik ilişkileri sona eren ülkenin 2017’de Katar ile olan ilişkileri sona erdi. Suudiler Komorlar ülkesine 22 milyon dolarlık altyapı yatırımında bulunmuştu.

Komorlar Devlet Başkanı’nın dünya kamuoyunda infial uyandıran bu açıklamalarına pek çok ülkeden çekti ve ülke kurum ve kuruluşları yazılı bildiriler yayınladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 13:29

YORUM EKLE