Kureşi O Saldırı Sonrası Konuştu

3 kişilik grubun Çin Karaçi Konsolosluğuna düzenlediği saldırı sonucunda 2 polis hayatını kaybetti ve bir polis yaralandı. Bürokratların can güvenliğinin sağlandığı duyuruldu.

Kureşi O Saldırı Sonrası Konuştu

3 kişilik silahlı grup, Clifton Block bölgesindeki Çin Başkonsolosluğu’na saldırı düzenledi. Silah ve el bombasıyla saldırı düzenleyen saldırganlar, konsolosluk binasına girmeye çalıştı. Saldırganlarının girişini engellemek isteyen polislerle saldırganlar arasında çatışma çıktı. Çatışma sonucunda 2 polis yaşamını yitirdi, bir polis ise yaralandı. Hastaneden yapılan açıklamada, çatışma esnasında yaralanan polisin durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Çin yetkililerinin bina içine alınarak kapıların kapatıldı ve can güvenliklerinin temin edildiği paylaşıldı. Konsolosluk polislerinin 3 saldırganı da öldürerek etkisiz hale getirdikleri öğrenildi. Saldırganların araçlarında yapılan aramalar sonucunda patlayıcı maddeler ve canlı bomba yeleklerinin bulunduğu kaydedildi.

Pakistan-Çin İlişkileri Mağlup Edecektir

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi, düzenlenen saldırıyı korkakça olarak nitelendirdi. Saldırıyı durduran polislere rahmet dileyen Kureşi, saldırıyı Çin-Pakistan işbirliğine zarar verme çabası olarak nitelendirdi. Olayın tamamen kontrol altında olduğunun altını çizen Kureşi, Çinli konsolos bürokratlarının tamamının güvende olduğunu aktardı. Düzenlenen saldırının Çin ve Pakistan ilişkisine zarar vermeyeceğini vurgulayan Kureşi, iyi ilişkinin gelişmeleri durdurmak isteyenleri mağlup edeceğini paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 00:43

YORUM EKLE