Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'ye balistik füze ile karşılık verdi

Kuzey Kore Haber Ajansı KCAN, füze fırlatıldığını onayladı. Füzenin ABD ve Güney Kore’nin yürüttüğü askeri tatbikata karşılık olarak atıldığı açıklandı. İşte detaylar.

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore'ye balistik füze ile karşılık verdi

Kuzey Kore, dün sabah saatlerinde Hwasong-12 balistik füzesi fırlattı. Atılan orta menzilli balistik füzenin Güney Kore ve ABD iş birliğiyle yapılan tatbikatlara cevap yöneliğinde olduğu belirtildi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, balistik füze tatbikatı ile ilgili açıklamada bulundu.

Bu Pasifik’teki operasyonun ilk adımı niteliğindedir

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un balistik füze tatbikatı ile ilgili konuştu. Kuzey Kore ordusunun Pasifik’teki operasyonunun ilk adımı olduğunu açıkladı. Kim Jong-un, Guam’a yönelik planların anlamlı bir girişi olduğunu da ifade etti. Füze atımının Kuzey Kore liderinin gözetiminde gerçekleştiğinin altı çizildi.

Güney Koreli yetkililer, füzenin 2700 km mesafe kat ettiğini ve 550 km yüksekliğe çıktığını açıkladı. Füzenin Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adasının üzerinden geçtiği açıklandı. Japon hükümeti, Japonya’nın kuzeyinin hedef alındığı uyarısında bulundu. Halkın Kuzey Kore tarafından atılan füzeye karşı tedbirli olması yönünde Japon cephesinden açıklamalar gelmişti.

Amerika’yı vuracağı tarihi açıklamıştı

Kuzey Kore, Guam adasına tarih vererek füze fırlatılacağını açıklamıştı. Bu durumda komşu ülkeler de, kendi önlemlerini almaya başladı. Japonya, füzelerin kendi toprakları üzerinden geçmesi halinde füzenin vurulacağını açıkladı. Güney Kore ordusu ile ABD, Kuzey Kore’yi sert ve acımasız bir cezalandırmaya hazır olduklarını açıklamıştı.

Rusya Kuzey Kore’ye ‘’Savaşa hazırız’’ mesajı göndermişti

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozeroz, Kuzey Kore’nin füze atışları için ‘’Savaşa hazırız.’’ dedi. Rusya’nın atışların hedefinde olmadığı ancak kendisini her türlü koruma altına aldığı açıklanmıştı.

ABD hükümeti, Kuzey Kore’nin eylemlerinin Rusya’yı mutlu etmediğini açıkladı. Washington’un bu açıklamasına Rus cephesinden sert açıklama gelmişti. Viktor Ozeroz, Rusya’nın dış tehditleri kendisinin analiz edebilecek kapasitede olduğunu açıklamıştı. 

ABD ile Kuzey Kore arasında sert rüzgarlar eserken, komşu ülkeler de savaşa yönelik adımlar atmaya başlamıştır. 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 13:05

YORUM EKLE