Kuzey Kore'nin Amerika'ya Karşı Sert Tepkisi, Savaş İlanı Olarak Algılandı

Bir süredir bulunduğu bölgede nükleer çalışmaları sürdüren ve bu nedenle de başta Amerika olmak üzere birçok ülkenin tepkisini çeken Kuzey Kore, açıklamalara karşı ateş püskürdü.

Kuzey Kore'nin Amerika'ya Karşı Sert Tepkisi, Savaş İlanı Olarak Algılandı

Kuzey Kore'de uzun süredir devam eden silahlanma çalışmalarında gelinen son radde birçok dünya ülkesinin tepkisini toplamaya devame diyor. Geçtiğimiz haftalarda 2006 yılından bu yana gerçekleştirdiği 6. büyük nükleer deneme ile bölgede büyük korkuya yol açan Kuzey Kore'ye uygulanacak yaptırımlar da artırılmaya devame diyor. Bir süre önce Japonya'yı yok etmekle tehdit ettikten hemen sonra Büyük Okyanus'a Japonya üzerinden balistik füze fırlatan Kuzey Kore, bu hareketi sebebi ile Japonya'da büyük bir korkuya sebep olurken, Amerika ile temas kuran Japonya desteği arkasına almış oldu. Bu durum sonrasında nükleer deneme yapan Kuzey Kore, hidrojen bombası entegre ettiği füzelerin denemesini yaparken bölgede 6.3 şiddetinde bir depreme neden olunca, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyini toplanmaya çağırdı. Güvenlik konseyinde ülkelerin oy çoğunluğu ile yakıt ve tekstil yönünden yaptırımlar ile karşılaşacak olan Kuzey Kore, bugüne kadar yapılan tüm açıklamalara karşı sert tepki verdi ve Donald Trump'a karşı çok ağır ithamlarda bulundu.

AMERİKA İLE SAVAŞ YEMİNİ VERİLDİ

Kuzey Kore'nin basın gücünden faydalanarak elde edilen bilgilere göre Kuzey Kore'nin Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı kutsal savaş yemini ettiği öğrenildi. Kuzey Kore ordusunda bulunan üst mertebelerdeki yetkililerin ve Kim Jong Un'un Donald Trump'a karşı sert söylemleri ise gündemde dikkat çekti. Kim Jong Un'ın Trump ile ilgili olarak "akli dengesini yitirmiş" söylemi dünya basınında geniş bir yer aldı.

Amerika Başkanı Donald Trump ise meydana gelen bu karışıklıklar ile ilgili olarak bu konunun çok daha önceden Obama ve Clinton tarafından çözüşmüş olması gerektiğine işaret ederek şimdi bu sorunu çözmek için kendisinin harekete geçtiğini bildirdi. Kuzey Kore sorununu çözmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını beyan eden Trump, başka seçeneğimiz yok dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 16:48

YORUM EKLE