Kuzey Kore’ye Yaptırım Mesajı

Japonya ve Avusturya bütün dünyayı ayağa kaldıran nükleer denemeleriyle zaman zaman gündeme gelen Kuzey Kore’ye yaptırımlara devam kararı aldı.

Kuzey Kore’ye Yaptırım Mesajı

Japonya Dışişleri ve Savunma Bakanları Avusturya Sidney’de mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Yapılan görüşmelerin ardından iki ülke bakanları ortak basın toplantısında konuştu. Ortak basın toplantısından iki ülke silahlı kuvvetlerinin de savuma hattının güçlendirilmesi kararı çıktı.

Toplantıda, Kuzey Kore’nin Güney Kore ve ABD ile siyasi müzakerelerde olmasının olumlu karşılandığı duyuruldu. Birleşmiş Milletler’in Kuzey Kore’ye karşı aldığı yaptırım kararlarıyla ilgili de bir neticeye varıldı. Yaptırımların hafifletilmesi için henüz erken olduğu ve uygulamaların aynı şekilde devam edeceği kamuoyuna duyuruldu.

Kuzey Kore Yaptırımlardan Kaçmaya Çalışıyor

Yapılan görüşmede, Kuzey Kore’nin uygulanan yaptırımlardan kaçabilmek için birtakım stratejiler uyguladığı aktarıldı. Japonya ve Avusturya Bakanları, bu konuda hiçbir müsamaha gösterilmeyeceğini ve gerekli tedbirlerin alınacağı mesajını iletti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçtiğimiz balistik füze testleri sebebiyle Kuzey Kore’ye yaptırım kararı almıştı. Amerika Birleşik Devletleri yaptırım uygulanmasına ilişkin bir rapor hazırlamış ve bu tasarı 15 kişinin evet oyuyla kabul edilmişti. ABD’nin Kuzey Kore’ye karşı hazırladığı yaptırım raporunda petrol ürünlerinin ithalatında kısıtlama konusunda mutabakata varılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 20:11

YORUM EKLE