Kuzey Kore'ye Yönelik Bir Kınama da Fransa'dan

Kuzey Kore rejiminin bir süredir bölgede gerçekleştirdiği balistik silah denemelerine yönelik kınamalar devam ediyor. Fransa Dışişleri Bakanlığı bir kınama bildirisi yayınladı.

Kuzey Kore'ye Yönelik Bir Kınama da Fransa'dan

Kuzey Kore, 2006 yılından bu yana gerçekleştirdiği en şiddetli etkiye sahip nükleer denemesini geçtiğimiz günlerde yapmıştı. Bu denemede 6.3 şiddetinde sarsıntıya sebep olan Kuzey Kore'nin hidrojen bombası testi sonrasında bölgedeki ülkeler ve Birleşmiş Milletler ülkeleri ülkeye yönelik olarak kınamalarını dile getirmişlerdi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore, füzeyi Japonya üzerinden aşırarak Büyük Okyanus'a fırlatınca birçok ülkeden tepki görmüştü. Japonya ile Amerika arasında sıcak görüşmeleri başlatan bu süreç sonrasında BM Güvenlik Konseyi de bir araya gelerek Kuzey Koreye yönelik olarak gerçekleştirilecek olan yaptırımları kararlaştırdı.

FRANSA TEPKİSİNİ KOYDU

Kuzey Kore'nin Japonya üzerinden Büyük Okyanus'a fırlattığı balistik füze sonrasında birçok ülke tepkisini ortaya koymuştu. Bu tepkilerin arasında bir yenisi de Fransa tarafından eklendi. Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı olarak yaptığı bildirimde, Kuzey Kore'nin tehditlerine karşı Fransa'nın Asya'daki müttefikleri ile iyi ve yakın bir diyalog içerisinde olduğu bilgisi paylaşıldı.

Yazılı açıklamanın detayında ise Kuzey Kore'nin Japonya'nın hava sahası üzerinden fırlattığı balistik füze sebebi ile Fransa tarafından kınandığı bilgisi yer aldı. Kuzey Kore'nin balistik füze denemesini sert bir dille kınadığını açıklayan Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı bildirisinde Fransa'nın konu ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Avrupa Birliği ülkeleri ile masaya oturmaya ve çalışmalar gerçekleştirmeye hazır olduğu detayları da yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 12:07

YORUM EKLE