Lavrov’dan Suriye Açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Astana’daki görüşmelerin Suriye çıkarlarını savunmak için değil bölgede kendi çıkarını savunmak isteyenlerin yeri haline geldiğini savundu.

Lavrov’dan Suriye Açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Astana formatında bir toplantıda Türkiye ve İran Dışişleri Bakanları ile bir araya geldi. Görüşmenin basına açık bölümünde konuşma yapan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Astana’nın Suriye meselesi için objektif bir yapı olduğunu söyledi. Astana formatının Suriye halkının çıkarlarını sağlamak için değil, bölgede kendi hakimiyetini kurmak isteyenlerin yeri haline gelmekte olduğunu aktardı.

Türkiye, İran ve Rusya’nın Suriye konusunda çözüme varmak için çaba harcadığını dile getiren Lavrov, bölgede akan kanın durdurulmasının amaçlandığını paylaştı. Lavrov aynı zamanda kısa süre sonra Türkiye-İran ve Rusya’nın bir görüşmede bir araya geleceğini duyurdu. Görüşmenin Rusya’da olacağını belirten Lavrov, Suriye meselesinde ilerleme kaydetmenin amaçlandığını paylaştı.

17 Eylül Günü Soçi Mutabakatı Yapılmıştı

Suriye’de yaşanan İdlib krizinin çözülmesi için Rusya ve Türkiye Soçi mutabakatı yapmıştı. Mutabakata göre İdlib bölgesinde 15-20 kilometrelik alanda silahsızlandırılmış bölge oluşturulacağı dile getirilmişti. 10 Ekim tarihine kadar ağır silahların çekileceği, 15 Ekim’e kadar da teröristlerin uzaklaştırılacağı duyurulmuştu. 2019 yılına gelmeden de bölgenin trafiğe açılarak normalleşme yönünde adımlar atılacağı anımsatılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 12:41

YORUM EKLE