Macron, BM’de İran’ı Savundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Amerika Birleşik Devletleri’nin tek taraflı politikalar uyguladığını söyleyerek İran’ın petrol satışına devam etmesi gerektiğini savundu.

Macron, BM’de İran’ı Savundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, uluslararası bir kriz yaşandığını ifade etti ve bunun için yeterli bir çözüm bulunamadığını aktardı. Birleşmiş Milletler’in çaresizliğin sembolü haline gelebileceğine vurgu yapan Macron, sorumluluğun BM’de olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu’nda konuşan Macron, ABD’nin tek taraflı politikalar izlediği eleştirisini yaptı. Ülkelerin ekonomisi için İran’ın petrol satışına izin verilmesi gerektiğini açıklayan Macron, barış için de bunun yapılması gerektiğini dile getirdi. İran’ın petrol satışına devam etmesi halinde petrol fiyatlarında belirgin bir düşüşün söz konusu olacağına vurgu yapan Fransa Cumhurbaşkanı, ABD’nin tavrını eleştirdi.

Macron’un Hedefinde İsrail de Vardı

Fransa Cumhurbaşkanı, İsrail’le dostane ilişkilerinin olduğu ifadelerini paylaşarak, İsrail’in barış anlaşmasını tehlikeye atacak adımlardan uzak durması gerektiğini kaydetti. Macron, İsrail’in izlediği bu adımın yanlış olduğunu ve bu politikanın bir an önce bırakılması gerektiğini aktardı. Macron’un Filistinli vatandaşların haklarının ayak altına alındığına da dikkat çeken açıklamaları da BM’de ve bütün dünyada yankı buldu.

Macron, BM içerisinde bulunan kurumlara desteklerin sürdürüleceğini ve UNESCO, UNRWA’ya yapılan maddi yardımın artırılacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 14:38

YORUM EKLE

Popüler Haberler