Maduro, Beyaz Saray'dan John Bolton'u Askeri Darbe Sorumlusu İlan Etti

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ülkesindeki darbe teşebbüsünde ABD'nin parmağı olduğunu ifade ederek, darbeyi Beyaz Saray'dan John Bolton'un yönettiğini açıkladı.

Maduro, Beyaz Saray'dan John Bolton'u Askeri Darbe Sorumlusu İlan Etti

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Başkent Caracas kent merkezi Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores'in karşısındaki Sucre Bulvarında, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kapsamında düzenlenen bir etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu. Maduro, ülkesindeki darbe teşebbüsünde ABD'nin rolu olduğu iddiasında bulunarak 'Bir Avrupa gazetesi dün Donald Trump ve John Bolton'ın gün doğmadan önce askeri darbenin bütün operasyonlarını koordine ettiğini yazdı. Dün girişilen darbe teşebbüsü bizzat Beyaz Saray'dan, John Bolton tarafından yönetildi.' dedi.

Venezuela halkının ve silahlı kuvvetlerin her hangi bir askeri darbeye izin vermeyeceklerini söyleyen Maduro, "Kim Miraflores'e gelmek istiyorsa, tek bir şey yapması gerekir; halkın oyuyla seçimi kazanmak. Venezuela'da devlet başkanı olmanın tek yolu budur. Burada silahlar ve tüfekler değil; yalnızca halk başa getirebilir ve yalnızca halk indirebilir. Miraflores Sarayı'na asla kukla bir başkan getiremeyecekler" diye konuştu.

Maduro; "Sağın komplolarından birini bozguna uğrattık. Bir elçilikten diğerine kaçıyorlar. Adalet onları arıyor, er ya da geç, hainliklerinin ve işledikleri suçların bedelini ödemek için hapse girecekler." ifadelerini kullandı.

Halkın bu yıl 1 mayısta düzenlediği gösteriye önceki yıllara göre daha fazla atılım sağladığını vurgulayan Maduro; "İşçi kardeşlerim, 1 Mayıs kahraman işçi sınıfı gününde yeni bir darbe teşebbüsü daha bozguna uğratılmıştır. Bu 1 Mayıs'ta düzenlenen gösteri, ne pahasına olursa olsun Venezuela halkının vatanını ve devrimini koruyacağını ifade ediyor. Komutan Chavez'i devirememişlerdi ve bizi de deviremediler ve deviremeyecekler." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 15:17

YORUM EKLE