Meksika Sınırı Duvarına Pentagon'dan 1 Milyar Dolarlık Destek

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına örülmesiyle ilgili duvarın inşaat maliyeti için Pentagon bütçesinden 1 milyar dolar desteği sözü verdi.

Meksika Sınırı Duvarına Pentagon'dan 1 Milyar Dolarlık Destek

ABD Başkanı Donald Trump Meksika sınırına örmeyi planladığı duvarın inşaatı için Pentagon bütçesinden destek amaçlı 1 milyar dolar kullanılmasına onay verdi.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamaya göre ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın İç Güvenlik Bakanlığı ile Sınır ve Gümrük Muhafaza Birimi’nin sınır güvenliği ile ilgili çalışmalarına 1 milyar dolarlık desteğin planlanması için ABD Kara Kuvvetleri İstihkam Komutanlığı’nı görevlendirdiği belirtildi.

Pentagon tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu fon, ABD’nin güney sınırına ilişkin 15 Şubat’ta yayınlanan ulusal acil durum ilanı kapsamında, İç Güvenlik Bakanlığı’nın, sınırın Yuma ve El Paso kısımlarında inşa edeceği 57 mil (92 kilometre) uzunluğunda 18 fit (5.5 metre) yüksekliğindeki demir parmaklıklar için ve bu bölgedeki yolların ıslahı ve ışıklandırılması amacıyla kullanılacak.”

Önceki haftalarda ABD Başkanı Donald Trump’ın, Pentagon’un istihkam fonlarının Meksika duvarına harcanması talebi Kongre’den büyük tepki görmüştü.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2019, 00:08

YORUM EKLE