Mesut Barzani'den IKBY Referandumu Sonrası Sert Açıklamalar

Kuzey Irak'ta kısa bir süre önce gerçekleştirilen IKBY referandumu sonrasında yönetim lideri Mesut Barzani, oldukça sert bir tavır takınarak açıklamalarda bulundu.

Mesut Barzani'den IKBY Referandumu Sonrası Sert Açıklamalar

Dünya gündeminde son günlerde oldukça hassas meseleler gündeme gelmeye devam ediyor. Siyasi açıdan kritik günlerin yaşandığı son dönemde özellikle Türkiye'nin güneyinde meydana gelen karışıklıklar uluslararası basında da geniş bir yer kaplıyor. Yakın tarihte Irak'ta gerçekleştirilen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin kurulması ile ilgili referandumdan yönetim cephesi için çıkan olumlu sonuç sonrasında bölgede bir durgunluk başlamıştı. Bu süreçte Almanya'nın başkenti Berlin'de Talabani'nin hayatını kaybetmesi ise durağanlığın bir süre daha devam edeceğine işaret etmişti. Cenazesi Irak'ta Süleymaniye Havalimanına getirilen Talabani'nin cenaze törenine Irak'tan, IKBY'den ve İran'dan çok kritik isimler katılarak protokolü oluşturmuştu. Talabani'nin tabutuna IKBY Bayrağı örtülmesi ise Irak yönetimi tarafından tepki ile karşılanmıştı.

BARZANİ KONUŞMA YAPTI, SERT ÇIKIŞLARDA BULUNDU

Irak'ta Kürt Bölgesel Yönetimi kurulması için çalışmalarını son hız sürdüren Mesut Barzani, 25 Eylül'de gerçekleştirilen referandumdan sonra ilk defa Talabani'nin cenazesinde görüntülenmişti. Bugün ise gündemed çarpıcı bir başlık ile giriş yapmayı başaran Mesut Barzani, referandum ile ilgili konuşmalar yaptı ve konuşmalarında sert çıkışlar yaptığı dikkat çekti. Gerçekleştirilen referandumun iptal edilmesine yönelik kimsenin bir karar alamayacağını söyleyen Barzani, Irak ile de görüşmelerini sürdürdüğünü açıkladı. Son dönemde Irak Parlamento Başkanı Cuburi ile görüşen Barzani, Erbil'de gerçekleştirdiği görüşmelerde Irak'ta yaşanan sorunları ve IKBY referandumunu ele aldı. Türkiye ile yaşanabilecek sınır krizlerine karşı herhangi bir çalışma yahut hazırlık yapılıp yapılmadığına değinmeyen Mesut Barzani, konuşmalarını yine aynı sertlikle sürdürdü. Gerçekleştirilen referandumun uzun süren bir mücadele sonunda kazanılan bir hak olduğuna değinen Barzani, bu referandumun soncunu hiçbir gücün değiştiremeyeceğini ve sonucun iptal edilmesini kimsenin düşünemeyeceğini beyan etti. Önümüzdeki 2 haftalık süreçte çevre ülkeler ile de temaslar kuracağını açıklayan Barzani, son dönemde uluslararası basının ilk sırada yer alan isimlerinden oldu.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 15:36

YORUM EKLE