Müjdeli Haber Geldi! Dışarıya Çıkan Bir Çocuk Daha!

Tayland'da sel baskını sebebiyle mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve 1 antrenör için geniş kapsamlı kurtarma operasyonu ile ilk günden 4 çocuk kurtarılmıştı ve bugün bir kişi daha çıkarıldı.

Müjdeli Haber Geldi! Dışarıya Çıkan Bir Çocuk Daha!

12 çocuk futbolcu ve 1 antrenörden oluşan grup, Tayland'da muson yağmurları etkisi ile sığındığı mağarada mahsur kalmıştı. 10 günlük arama çalışmaları sonucunda yerleri tespit edilen çocukların ve antrenörün kurtarılması için ise en kısa sürede kapsamlı bir kurtarma operasyonu başlatılmıştı. İlk aşamada gıda, temiz su ve oksijen desteği sağlanan çocukların olası bir su yükselme riski ile karşı karşıya kalmaması için mağaranın etrafında su pompalama çalışmaları yapılmıştı. Şimdiyse müjdeli haberler art arda geliyor!

BUGÜN 1 ÇOCUK DAHA KURTARILDI

Gerçekleşen facianın ardından uluslararası destekler de gecikmedi. Çok sayıda çevre ülkeden dalgıçlarla ve mağaracılarla birlikte bölgede başlatılan operasyon kapsamında ilk günlerde 3 çocuk dışarıya çıkarılmıştı. Oldukça tehlikeli bir kurtarma operasyonu olması nedeniyle ağır işleyen çalışmalar devam etti ve bugün bir çocuk daha sıkıştığı mağaradan çıkarıldı. Yaklaşık 40 dalgıç personelinin ve Tayland ordusunun destekleri ile gerçekleştirilen operasyonlar ile diğer çocukların ve antrenörün de kurtarılması için çalışmalar sürüyor. Bir kısmı suyla dolu olan 4 kilometre derinliğindeki mağaralar hem dalgıçlar hem de çocuklar için büyük engel oluşturuyor. Çocukların dalgıçlık bilmemeleri nedeniyle çalışmaların en başında ümitsizliğe kapılan yetkililer, son süreçte verilen profesyonel destek ile müjdeli haberleri almaya başladılar.

Kurtarılan çocuklar, ilk aşamada herhangi bir enfeksiyonun ortaya çıkmaması için karantinada tutuluyorlar. Aileler çocuklarını şimdilik sadece kalın camların ardından görebiliyorlar.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 11:05

YORUM EKLE