Muson, Hindistan'da Can Alıyor

Muson yağışlarının şiddetli bir şekilde etkisini gösterdiği Hindistan'ın çeşitli eyaletlerinde meydana gelen sel hadisesi sonucunda 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Muson, Hindistan'da Can Alıyor

Hindistan, her sene karşılaştığı muson yağmurlarıyla bu sene zorlu bir mücadele veriyor. Ülkenin güney kısmında bulunan Kerala eyaleti başta olmak üzere çok sayıda bölgeyi etkisi altına alan muson yağmurları sel ve heyelan ile sonuçlandı. Kentlerin sokakları ve caddeleri sular altında kalırken, birçok kişi evlerinde mahsur kaldı ve hayatını kaybedenler oldu. Şuana kadar aktarılan bilgilere göre yalnızca Kerala eyaletinde meydana gelen heyelan ve sel etkisiyle 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği biliniyor. Şiddetli yağışların devam ettiği bugünlerde, birçok Hint vatandaş ise evlerini tahliye ederek, yağışın etkisini göstermediği bölgelere sığınıyor.

BARINAKLAR TIKLIM TIKLIM

Yaşanan sel felaketi neticesinde 300 binden fazla kişinin evlerinden ayrıldıkları öğrenilirken, evlerinden ayrılan vatandaşlar barınaklara yerleştirildi. Sağanak yağışların getirdiği felaket kentte temiz su olanaklarını da ortadan kaldırınca Hindistan yönetimi harekete geçti. Bu kapsamda Hindistan demiryolları yetkilileri yaptıkları açıklamalarda Madhya Pradeş ve Maharaşta eyaletlerinden 2 tren aracılığı ile 400 bin galon içme suyunun yollandığını duyurdular.

Uluslararası meteoroloji ajanslarına göre eyaleti etkisi altına alan muson yapışlarının yarın sabaha kadar etkili olabileceği aktarılıyor. Yetkililer ise olay ile ilgili olarak muson yağmurlarının etkisi ile 7 farklı eyalette 1000'den fazla can kaybının yaşandığını beyan ediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 23:12

YORUM EKLE