NATO’nun Avrupa Tatbikatına Eleştiri

Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO’nun düzenlediği askeri tatbikatları eleştirdi. Bakanlık, yapılan tatbikatların askeri ve siyasi ilişkileri yaraladığını açıkladı.

NATO’nun Avrupa Tatbikatına Eleştiri

NATO’nun Kuzey Avrupa’da başlayan tatbikatlarına Rusya’dan tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Avrupa’da düzenlenen tatbikatları Rusya karşıtı olarak nitelendirdi. Atılan adımların askeri ve siyasi ilişkilere zarar verdiği uyarısında bulunan Rusya, tatbikatlarla siber alanda saldırı operasyonlarına dikkat çekti.  Bölgede yapılan tatbikatın savunma amaçlı gösterildiğine vurgu yapan Bakanlık, saldırı amaçlı tatbikatlar yapıldığına vurgu yaptı.

NATO’daki bir kısım uzmanların Rusya’yı kısıtlamak için son çalışmalarını deneyimleyeceklerinden bahseden Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın endişelerini dile getirdi. Tatbikat için asker sayısının 50 bine çıkarılmasının endişe verici olduğundan bahsedildi ve özellikle de sınır konusunda endişe yaşandığının altı çizildi.

Rusya Sınırına 200 KM Uzaklıkta

31 ülkeden 50 bin askerin katıldığı tatbikat Rusya’ya 200 km uzaklıkta bir alanda başladı. 250 uçak ve 65 geminin de katılım sağladığı bu geniş çaplı tatbikat 25 Ekim günü Norveç’te başlamıştı. Son yıllarda yapılan en büyük askeri tatbikat olarak nitelendirilen Trident Juncture 18’de 5. madde senaryosunun canlandırılacağı konuşulmakta.

7 Kasım günü sona ereceği tahmin edilen girişimin Rusya’ya gözdağı vermek adına yapıldığı iddia edilmekte.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 07:44

YORUM EKLE