NATO'nun Türkiye'siz daha iyi olacağı iddialarına Hollanda Başbakanı'ndan yanıt; Sanmıyorum!

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatından sonra NATO üyeliğinden çıkarılacağı iddiaları ile ilgili bir açıklama yaparak, NATO'nun Türkiye'siz yapamayacağını söyledi.

NATO'nun Türkiye'siz daha iyi olacağı iddialarına Hollanda Başbakanı'ndan yanıt; Sanmıyorum!

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye'nin, güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatına yönelik Bazı ülkelerden tepkiler devam ederken Türkiye'nin NATO üyeliğinden çıkarılması gerektiği iddialarıda konuşulmaya başlandı.

Hollanda Başbakanı MArk Rutte, dün gece Temsilciler Meclisinde düzenlenen oturumda bir konuşma yaptı. Rutte, Türkiye'nin NATO üyeliğinden çıkarılması iddiaları ile ilgili sorulan bir soruya bunun pek akıllıca bir fikir olmadığını vurgulayarak, 'Bu doğu tarafımızı açık bırakır. Türkiye, NATO’nun en güçlü üyelerinden biri. NATO’nun jeopolitik ve stratejik açıdan Türkiyesiz yapabileceğini zannetmiyorum.' ifadelerini kullandı.

NATO üyesi olmasından dolayı Türkiye ile diyaloğa girme şansı bulunduğunu belirterek 'NATO’nun Türkiye olmadan yapamayacağını düşünüyorum.' diye konuşan Hollanda Başbakanı Rutte, açıklamasında 'Yapmanız gereken şey, güvenlik görevlileri ile yoğun bir şekilde görüşmektir. Her şeye rağmen ülkeye gelirlerse bunun için hazırız. Gereken tutuklama tesisleri ve çocukları barındıracak yerlerimiz var. Mevcut durum zaten bu şekilde.' ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2019, 13:22

YORUM EKLE