New York'ta Türk Günü Coşkusu

Bu yıl 38’inci kez Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü’nün 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yılına denk gelmesi katılımı ve coşkuyu arttırdı.

New York'ta Türk Günü Coşkusu

Bu yıl 38’inci kez Türk Amerikan Denekleri Federasyonu (TADF) tarafından düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü’nün 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yılına denk gelmesi katılımı ve coşkuyu arttırdı.

New York’ta yapılan Türk Günü Yürüyüşü’ne, Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihi olan 19 Mayıs 1919’un yüzüncü yıl dönümüne denk gelmesi, katılımı arttıran unsurlardan biri olarak görülüyor.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan haberlerde; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, ABD’nin kültürel başkenti New York’ta geniş katılımlı bir etkinlikle kutlandı. Bu yıl 38’incisi düzenlenen Türk Günü Yürüyüşü New York’ta gerçekleşti. Etkinliğin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayamı’yla aynı güne denk gelmesi coşkuyu artırırken zaman zaman gerilim de yaşandı.

Yürüyüşe, ‘Her şey çok güzel olacak’ yazılı tişörtlü ve pankartlı bir grup alınmadı.

TADF'ın talebiyle, New York Emniyeti, “Her şey çok güzel olacak” yazılı tişörtlerle yürüyüşe katılmak isteyen ‘Laik ve Demokratik Türkiye Platformu’ üyelerini yürüyüşe almadı. Grup ve polis arasında bu yüzden bir süre tartışma yaşandı.

Platformun kurucularından Serdar İlhan konuyla ilgili olarak Amerika’nın Sesi’ne, “Biz yürüyüşe katılmak için izin istedik. Organizatörler eğer pankart açmazsak ve politik bir mesaj vermezsek gelebileceğimizi söylediler. Biz de tamam dedik. Ancak sabah geldiğimizde üzerimizdeki tişörtler bahane edildi ve içeri alınmadık. Biz de yılmadık, kaldırımda yürüdük” diye konuştu.

Manhattan'daki Madison Caddesi'nde yaklaşık bir saat süren yürüyüşe, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve New York Başkonsolosu Alper Aktaş katılmazken, Türk-Amerikan denekleri, okullar, kadın denekleri, Türkiye'nin üç büyük futbol takımının kortejleri, Kıbrıslı Türkler ve Azerbaycanlılar katıldı. Bir önceki akşam konser veren Zara ve Çelik de yürüyüşü izleyenler arasındaydı. 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2019, 13:10

YORUM EKLE

Popüler Haberler