Öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin'in Oğlu İçin Gelecek İstihbarata 1 Milyon Dolar Ödül

Amerika Birleşik Devleti 2011 yılında Pakistan'da düzenlenen bir operasyonla öldürdülen El Kaide lideri Usame bin Ladin'in oğlu Hamza Bin Ladin ile ilgili paylaşılacak olan istihbarata karşılık 1 milyon olar ödül verileceğini açıkladı.

Öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin'in Oğlu İçin Gelecek İstihbarata 1 Milyon Dolar Ödül

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD özel kuvvetleri tarafından 2011 yılında öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in oğlu Hamza Bin Ladin ile ilgili paylaşılacak istihbarata 1 milyon dolar ödül verileceğini ifade edildi. Hamza Bin Ladin'in radikal İslamcı örgütün liderliğinde öne çıkmaya başladığı da belirtildi.

2 yıl önce ABD'nin "küresel terörist" listesine alınan Hamza, 11 Eylül saldırısında, kaçırılan uiçaklardan birinde olan Muhammed Atta'nın kızı ile evlendi. Yakın bir zaman önce de, video ve ses kayıtları ile babasının öldürülmesinin intikamı için çağrı da bulundu.

Usame Bin Ladin, 11 Eylül 2001'de ABD'de meydana gelen ve 3 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği saldırıların emrini vermişti.

Bakanlık adına açıklamayı yapan Michael Evanoff, "Onun muhtemelen Afghanistan - Pakistan sınırında olduğunu düşünüyoruz. İran'a geçebilir. Ama aslında her yerde olabilir. Güney Asya'da dahil" diye konuştu.

30 yaşında olduğu düşünülen Hamza Bin Ladin'in İran'da annesi ile birlikte yıllarını geçirdiği ve evliliğini de burada yaptığına inanılıyor. Ancak bazı diğer raporlara göre, Pakistan, Afganistan veya Suriye'de de olabileceği üzerinde duruluyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2019, 15:35

YORUM EKLE

Popüler Haberler