Ordu'nun Yönetime El Koyduğu Sudan'da Halka Sokağa Çıkma Yasağı

Sudan ordusunun yönetime el koymasının ardından ordudan yapılan son açıklamada Sudan halkına sokağa çıkma yasağı çağrısı yapıldı.

Ordu'nun Yönetime El Koyduğu Sudan'da Halka Sokağa Çıkma Yasağı

Sudan'daki darbenin yöneticisi General Avad bin Avf tarafından yapılan yazılı açıklamada, silahlı kuvvetler ile güvenlik komitesi, kamu güvenliği, vatandaşların can ve mal emniyetini sağlama görevlerini yerine getirene kadar bu karara uyulması gerektiği vurguladı. Sudan halkından, güvenlik gerekçesiyle 22.00-04.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağına uymaları istendi.

Avad bin Avf, devlet televizyonunda Yüksek Güvenlik Konseyi başkanı sıfatıyla yaptığı konuşmada, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu ve 2 yıllık geçiş döneminin başladığını , ayrıca ülkede 3 aylık OHAL ilan edildiğini söyleyerek, ülke genelinde bir ay boyunca 22.00-04.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklamasında bulunmuştu.

Sudan'da askeri darbenin ardından geçiş konseyinin sokağa çıkma yasağına rağmen binlerce göstericinin protesto eylemi sürüyor. Ülke genelinde Genelkurmay karargahı başta olmak üzere ana caddelerle toplanan binlerce Sudanlı, Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad Bin Avf ve Ömer el-Beşir rejimine ait isimlerin istifasını ve sivil geçiş hükümeti kurulmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 13:05

YORUM EKLE