Pakistan Başbakanı İmran Han'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Yardım Çağrısı

Pakistan Başbakanı İmran Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yardım çağrısında bulundu. Başbakan Han Hindistan'la aralarında olan gerilimin azaltması için Erdoğanaı arayacağı açıklamasında bulundu.

Pakistan Başbakanı İmran Han'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Yardım Çağrısı

Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilim, Keşmir'in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat tarihinde polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin ölümüne neden olduğu bombalı saldırıyla başladı.  Hindistan, 26 Şubat tarihinde Keşmir Kontrol Hattı'nın Pakistan tarafında bulunan terör örgütü hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise dün iki ülke arasında yaşanan gerilimine ilişkin şöyle konuştu:

 "Taraflara sağduyu, itidal çağrısında bulunuyoruz. Tırmandırmaya yol açacak adımlardan kaçınılması gerekiyor. Bu gerginliğe yol açan esas problem, 'Keşmir' problemidir. 'Keşmir' problemi yıllardır çözümü dondurulmuş bir ihtilaftır. Sık sık iki ülke arasında gerginliğe yol açıyor. 'Keşmir' probleminin bir an önce uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde çözülmesi gerekiyor ki, iki ülke arasında sürekli gerginliğe yol açan bir problem ortadan kalksın. Bu Keşmir halkı için de çok önemlidir. Türkiye olarak gerginliğin azaltılmasında ve Keşmir problemi dahil, bu problemlerin çözümünde her zaman katkı yapma arzusundayız. Bu süreçte üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bunu Pakistan'a ilettik." ifadelerini kullandı. 

Pakistan Başbakanı İmran Han ise Hindistan ile yaşanan gerilimin ardından Ulusal Komuta Konseyini toplayarak yerel basında çıkan haberlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. İmran Han'ın başkanlık ettiği toplantıda, iki nükleer güç arasında gerilime yol açan gelişmeler üzerine durum değerlendirmesi yaptı.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 20:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler