Pakistan'da Ceyş-i Muhammed Örgütüne Şok Operasyon

14 Şubat tarihinde Cammu Keşmir'in Pulwama kentinde yapılan terör saldırısını üstlenen Ceyş-i Muhammed örgütüne karşı düzenlenen operasyonda, örgüt kurucusu Mevlana Mesud Azhar'ın oğlu ve kardeşinin de aralarında bulunduğu 44 kişi yakalandı.

Pakistan'da Ceyş-i Muhammed Örgütüne Şok Operasyon

Pakistan İçişleri Bakanı Şehriyar Afridi, yaptığı basın toplantısında, söz konusu operasyonun uluslararası baskılardan dolayı değil terörle mücadele politikaları gereği gerçekleştirildiği ifadelerini kullandı. Aralarında Ceyş-i Muhammed'in kurucusu ve lideri Azhar'ın kardeşi Müftü Abdur Rauf ile oğlu Hamad Azhar'ın da olduğu toplam 44 kişinin yaklandığını belşrten Afridi, Pulwama saldırısıyla ilgili Hindistan'ın sunduğu dosyada güvenilir kanıtların bulunmadığını sözlerine ekledi.

Hindistan ile Pakistan arasındaki son gerilim, Keşmir'in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat'ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla başlamıştı.

"KEŞMİR SORUNU"

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, halen Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak 2 özerk bölge statüsü verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 00:09

YORUM EKLE