Pentagon Müsteşarı Lord'dan kritik F-35 açıklaması; Türkiye stratejik bir ortaktır

Pentagon müsteşarı Ellen Lord, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasının geri dönüşü olup olmayacağı ile sorulan bir soruya, Türkiye'nin stratejik bir ortak olduğunu ve her zaman konuşulacağını söyledi.

Pentagon Müsteşarı Lord'dan kritik F-35 açıklaması; Türkiye stratejik bir ortaktır

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Müsteşarı Ellen Lord, ABD'nin askeri alım ve tedarik süreçleri gündem konulu bir toplantı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında Türkiye ile ABD arasındaki F-35 krizine ilişkin soruları da yanıtlayan Lord, "Türkiye bir müttefiktir. Bizim için stratejik bir ortaktır. Dolayısıyla her zaman konuşmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin F-35 programı kapsamında ürettiği 900'den fazla parçanın üretimine ilişkin kendisine yöneltilen bir soru üzerine Lord, "Bu 900'den fazla parçanın tamamı başlangıçta ABD'de üretilecek." yanıtını verdi.

F-35 parçalarının üretimi üzerine bir yıla yakındır çalışma yaptıklarını ve Türk şirketlerinin Mart 2020'ye kadar program için parça üretmeye devam edeceğini hatırlatan Müsteşar Lord, parçaların ABD'de hangi şirket veya şirketler tarafından üretileceğine dair bir bilgi vermedi.

Türkiye'nin resmi olarak F-35 programdan çıkarılmasının ne kadar zaman alacağı ile ilgilide "Üretimin devamı ve ortaklığın en kapsayıcı belgesi olan Mutabakat Zaptı'nın (yeniden) geliştirilmesi konusunda çalışmalar yaptığımızdan dolayı bunun bugünden itibaren bir yıl alabileceğini düşünüyorum." diye konuşarak Türkiye'nin ABD'den diğer alımlarını etkileyip etkilemeyeceğini Türkiye ile F-35 konusu ve diğer faaliyetlerin ayrı tutulduğunu belirtti.

Müsteşar Ellen Lord, F-35 programına katılım sürecinin 2002 tarihinden bu yana kapalı olduğunu ve bu süreçte Türkiye'nin yerine yeni bir ortakla devam edilmeyeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 10:53

YORUM EKLE

Popüler Haberler